Úno 242011
 

tolik příběhů nenajdete v žádném jiném domě

http://www.vimeo.com/19899023

 

NEBOJTE SE DO KNIHOVNY from LudovicoFilm on Vimeo.

Druhé čtenářské video k projektu Čtenářství.knihovna.cz, jehož cílem je vytvoření virtuálního prostoru pro odborníky na čtenářství.
Oficiální premiéra: knihovnická konference Kniha ve 21. století 11. 2. 2011
Hrají: Patricie Růžičková, Iva „Ingrid“ Jurová

a další info: http://ctenarstvi.knihovna.cz/ (uf, mám pocit, že stránek o knihách, spisovatelích, knihovnách a čtenářství přibývá jak hub po dešti, a to je dobře, snad si najdou všichni své čtenáře! Já mám ráda a doporučuji citarny.cz)

Zajímavosti

 • Natáčelo se dva dny v Moravské zemské knihovně v Brně
 • Hrdinka zmáčkne ve výtahu tlačítko -3, ale ve skutečnosti byl do -3 zablokovaný přístup a scény ze skladu se točily v -2. Co je v -3 zůstává záhadou :)
 • Kniha, pro kterou jde hrdinka do skladu, je Spaghetti Nightmares: Italian Fantasy-Horrors As Seen Through The Eyes Of Their Protagonists, autoři Luca M. Palmerini a Gaetano Mistretta. Video bylo totiž mj. inspirováno italským hororovým subžánrem giallo, kde se hojně vyskytují tajemní vrazi v černých rukavicích mordující sličné dívky.

 

a přečetla jsem: Emil Hakl: Pravidla směšného chování, přečtěte si co jsem o té knize napsala (tedy jestli chcete)

  5 Responses to “Nebojte se knihovny”

 1. Zuzi, tak mne napadlo, proč se za čtení potažmo knihy a knihovny stále tak lobbuje. To není ve zlém, ale já myslím, že zrovna na nečtenáře asi žádná reklama nezabere. Nemyslím, teď toto konkrétně, i jiné akce jako Čteme dětem apod. Čistě hypotetická otázka, to, že někdo najde zalíbení ve čtení je dáno výchovou či
  shůry? :-) )

 2. protože četba výrazně stimuluje imaginaci, neboli představivost, abstraktní myšlení dětí i dospělých.. četba kvalitního textu je docela přímá a trvalá cesta k vlastnímu vzdělání. Čtením lze podpořit jazykovou kulturu a to je navázáno na sebeurčení (kdo jsem, kde žiju, čemu rozumím, kam patřím). Vlastní volba co číst a o čem šíst je projev svobody jednotlivce.
  Srovnej s jinými druhy tlačení info-zábavy, jako je TV, Rádio, internet… jsou to o žád povrchnější media, která dosahují svých cílů, ale nevzdělávají tolik, jak samy o sobě kdysi tvrdili.

  V úpadkové společnosti jsou knihy na okraji zájmu, protože kdo nečte, nebude vzdělaný a nevzdělaní lidé jsou snadněji ovladatelní, je snadnější je okrást o jejich hmotné i nehmotné vlastnictví.

  pokud někdo zůstane jen u čtení červené knihovny, pak chápu.. je to asi jedno :) )

 3. Děkuji za odůvodnění,:-)) Já prostě znám jen dost lidí, kteří nečtou téměř nic, navzdory osvětě.

 4. TS to napsal hezky a dobře. Je pravdou, že poslední dobou vzniká kolem knih, čtení, čtenářství mnoho nových aktivit. Nelze to nazývat módou nebo humbukem, protože se na to dívám zevnitř. Propagace, osvěta a modernizace – starost o chod stávajících zařízení je potřebná nutná nezbytná. Mohlo by se snadno stát, že by došlo k převálcování komercí. Jak vnější, tak vnitřní. Také proto bojují všichni kdo vědí za "snížení daně z kni" nebo vlastně zachování. Aktivitu podporuje i ministr kultury a Národní knihovna, má-li jmenovat vážené osoby a instituce. Méně peněz znamená více prostoru pro komerci.
  výzva a podpisový formulář:
  http://sckn.cz/index.php?p=vyzva

 5. Výzva je i na facebooku:
  http://www.facebook.com…branuknih

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 50 access attempts in the last 7 days.