Úno 222011

Národní knihovna zdigitalizuje na 500 000 svazků ze svého cca více než 7 000 000 fondu.

Až půl milionu převážně českých knih se objeví na internetu v digitalizované podobě. Tři sta tisíc svazků z 19. až 21. století naskenuje Národní knihovna, o dalších 200 tisíc se postará společnost Google. Svazky by se měly na internetu objevit do roku 2019 a všechny budou přístupné veřejnosti.

Digitalizace 300 tisíc knih a periodik bude stát zhruba 300 milionů korun. Osmdesát procent částky se využije ze strukturálních fondů EU, zbytek zaplatí ministerstvo kultury. 300 tisíc svazků čítá celkem zhruba 50 milionů stran textu. Skenery tedy neprojde všech 1,2 milionu svazků národního bohatství 19. až 21. století, ale zdigitalizuje se vše podstatné, včetně řady rukopisů. Ze současné knižní produkce se zdigitalizuje pouze to, co dovolí autorský zákon.

/files/google-digi.jpg

Dalších 200 tisíc svazků z 16. až 18. století převážně na vlastní náklady digitalizuje Google. Půjde o výběr knih z historických a slovanských sbírek knihovny.

pozn.: Podle údajů digitalizace jedné knihy vyjde na cca 1000 Kč.

Hmm, a asi to také nebude tak podomácku jako zde

Skenovací roboty

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/narodni-knihovna-zdigitalizuje-pul-milionu-knih-se-starymi-svazky-ji-pomuze-google-gmh-/domaci.asp?c=A110222_104626_domaci_jj