Úno 112011
 

byl ve středu vydražen za 30 miliónů eur

Za téměř 30 miliónů eur (zhruba 720 miliónů korun) získal ve středu v londýnské aukční síni Sotheby’s neznámý zájemce obraz Pabla Picassa La Lecture (Četba) z roku 1932 ztvárňující malířovu mladou milenku Marii-Therese Walterovou.

Picassova modelka se narodila 13. července 1909 a v Paříži žila se svojí matkou Emilií Margueritou Walterovou. V umělcově tvorbě je s ní spojena celá surrealistická fáze, kdy malíř vytvářel podivné kresby, které vypadají jako projekty k sochám: objekty spojující dohromady ženská prsa a mužský falus. Žena působí víc jako samice a muž spíše jako samec a vzájemně se chtějí téměř pozřít. Vše nabývá i mytologické podoby: mínótaurus, netvor s lidským tělem a hlavou býka, a žena jako jeho sexuální oběť. / citace z textu Petera Kováče

/files/picasso-la-lecture.jpg

Vyvolávací cena se pohybovala kolem dvaceti miliónů eur. O dražbu vzácného obrazu byl ve světě mimořádný zájem a podle agentur se v aukční síni odehrál doslova málo vídaný napínavý souboj dražitelů.

/files/picasso_nude_bust-christie_s_347x433_.jpg

Jsme nadšení dosaženou cenou za Picassův obraz z jeho nejslavnějšího období, prohlásila Helena Newmanová z dražební síně Sothebys.

Maria-Therese byla Picassovi modelem také k olejomalbě Akt, zelené listí a busta, již před rokem newyorská síň Christies vydražila v přepočtu téměř za dvě miliardy korun, což je vůbec nejvyšší cena, za jakou kdy bylo nějaké umělecké dílo v aukci prodáno.

Přečtěte si zajímavý příběh vztahu mladičké modelky  Marie-Thér

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 216 access attempts in the last 7 days.