Led 182011

knihy jako symboly vyhaslých životů

Muzeum židovské kultury v Bratislave vystavilo vzácné umělecké dílo. Návštěvníkům nabízí pohled na obraz světoznámeho izraelského malíře slovenského původu. Malíř se jmenuje Shraga Weig, narodil sa v Nitře roku 1918 a obraz znázorňuje netradiční vyubrazení holokaustu.

/files/shragaweilhecatomba.jpg

Na obraze s názvem Hecatomba (pozn. hromadná oběť; těžké ztráty) Shraga Weil namaloval sebe, když po 2. světové válce vstoupil do nitranské synagogy plné knih patřícím obětem holokaustu.

„Výtvarník považoval tento obraz za jeden ze svých nejvýznamnějších,“ říká ředitel židovského muzea Pavol Mešťan. Weil sa jeho vystavení nedožil, zemřel v únoru 2009. „Krátce před smrtí odkázal obraz našemu muzeu. Byl to člověk, který se vždy z hrdostí hlásil ke svému slovenskému původu,“ poznamenal Mešťan.

„Obraz zachycuje skutečnou událost.  Weil namaloval sebe, jak po válce vkročil do nitranské synagógy a uviděl v ní tisíce knih, které zůstaly po Židech. Weil měl štěstí, že jako jeden z mála přežil. Pohled na obrovské množství literatury v něm znásobil otřesný pocit z prožívání válečných časů a díval se na ni s vědomím, že knihy už nenajdou nikdy svoje majitele, staly se  bezprizorními. Knihy tak symbolizují stovky životů z Nitry a okolí, které vyhasly v koncentrácích“ zdůraznill Mešťan, kterému sám autor objasnil význam a motivaci obrazu.

Weil v roce 1947 emigroval z poválečného Československa. Celý svůj další život , až do své smrti v kibuci Haogen, strávil v Izraeli. Ve své nové vlasti Weil patřil ke špičkovým umělcům. Ilustroval knihy a nejen to. Vytvořil výzdobu hlavní brány izraelského parlamentu a byl autorem reprezentačního vstupu – dveří – do rezidence izraelského prezidenta. Na svém uměleckém kontě má i keramické obklady zdí ve Velké synagóze v Tel Avivu. A jeho rukopis nesou i dřevěné panely v Kennedyho centru ve Washingtonu.

Dovolte mi paralelu na obraze pečlivě srovnaných knih s uměleckými objekty Mateje Kréna… Když dva dělají totéž, není to totéž …

zdroj a ještě podrobněji o jeho životě