Pro 282010

Mezi svátky

Den druhý započal velmi záhy. Už kolem páté ranní. A právě ta časnost má za následek, že nyní už pokukuji po posteli.

Dnes se půjčovalo a v knihovně se dveře netrhly, také požadavky na vyřizování meziknihovní výpůjční služby se objevily, a tak bylo stále co dělat. Vyřídit, uklidit, vyhledat, zapsat. Mezitím nám dovezla dodací služba novou magnetickou tabuli a odcházeje si koupit oběd, podařilo se mi zamknout v budově zákazníka veřejného internetu, který se loudal s odchodem a  mnou neviděn, byl zapomenut. Moc mu po osvobození do smíchu nebylo, mně však ta situace rozesmála. Snad mu došlo, že se nejedná o celonoční pobyt bez nároku na stravu, ale pouze o polední přestávku.

Také včerejší host, který mi slíbil že dnes přijde, přišel. Ale ta změna! Byl nějaký vyhlazený, vymydlený, čistý, bez kabely s náhradníma botama a zapřádal rozhovor. Prohlédl si knihovnu a říkal, že jí máme o hodně lepší než ve Ždírci, a že to vypadá, že se zde usadí, a tak se u nás nechá zapsat. Vyznal se ze své lásky k literatuře. Kzdyž je na montáži, mladí jdou večer do hospody a ti starší, jako tedy on, zůstávají na ubytovně a zasedají ke knize. Hezký obrázek!

Zhostů knihovny byli dnes dvě návštěvy ezoterické. Paní V. co cvičí jógu si přinesla seznam titulů a objevili jsme u nás jen jeden, který jsme nakonec zjistili, že už četla. Něco o bílé pyramidě. Doporučila jsem jí kvalitnější četbu. Neelovou a Bruntona. Později přišla mladá dvojice a hledali jsme něco neupřesněného o ezoterice, duchách a věštění. Naučila jsem slečnu pracovat s katalogem a vysvětlila jí možnosti výběru, rezervace apod. Byla ráda, a prý sem zaskočí častěji. Po chvíli došlo k i k důvěrnějšímu hovoru a chvíli jsme povídali o zvláštních schopnostech některých lidí. Došli jsme ke shodě, že dělat nějaké věštby a podobné věci za peníze se nevyplácí. Člověk se snadno stane chamtivým a mohl by o to své přijít. Jednu chvíli jsem měla dojem, že by mi stačilo jen naznačit a řeklo by se mi co a jak. Já však nechci nic dopředu vědět ani v ničem radit. Svoji důvěru nesvěřím někomu koho vůbec neznám a nic o něm nevím. Nijak na mne ten člověk ve smyslu duchovním nezapůsobil.  Byla to jen velmi krátká doba, kdy jsme byli spolu. Vida, nyní jsem si vzpomněla na třetí podobnou návštěvu … nedovedu ji však přesně identifikovat, protože jen tak mezi řečí jsme si vyměnili názor na předurčení a osud. A ještě jedna smutná věc. Čím dál častěji pozoruji, že tahle doba nám, starým strukturám, moc nesvědčí. Ztrácí se srdečnost, empatie a každej je hned se vším hotovej.

K obědu jsem si donesla standardní dvojkombinaci. Nic moc dnes na výběr nebylo. Kuře ale kachna se prý moc nepovedla, plněná sekaná se mi nezalíbila a na knedlo zelo a universální omáčku jsem chuť neměla. Uvidíme zítra, dost bylo brambor!