Pro 272010
 

Mezi svátky

Mezi svátky sloužím sama v knihovně a tak bych vám ráda zprostředkovala několik postřehů a osvěžila tento blog něčím intimním a čerstvým.

  1. Dnes není půjčovní den, tak dodělávám nezbytné a potřebné a zásadní a přesouvám se do dětského oddělení připravovat se na první novoroční podvečerní čtení o čertech. Otevřenými dveřmi monitotuji spodek budovy a zabírám se do práce.

Mimo odborné části, kdy hosty seznámím s termíny čert, peklo, duše a připravím i nějaké doprovodné ilustrace, jsem provedla zásadní výběr literatury, t. z čeho se bude předčítat. Nosnými se ukázaly pouze  tyto dva tradiční klasické formáty. Nové moderní pohádky byly mnou shledány nevhodnými. Jsou takové epigonské, však to znáte … někteří spisovatelé se domnívají že napsat pohádku je snadné. Snadné je naopak stvořit slátaninu a ještě větší průser nastane, je-li ta hloupost hezky ilustrována. To je propad! Falešné zboží! Také doplním ukázkou ze Šmalcovy abecedy. To potěší.

Na můj vkus trochu kýčovitou dekoraci jsem si opatřila na Vánočním dni ZŠ Smetanova. Po ukončení akce ještě zhodnotím výrobek dětí ze školní družiny v knihovně. A tak to má být. Ať věci slouží!

2. Návrat lopaťáka. Dobří holubi se vracejí chtělo by se mi říci… v pátek odpokledne jsem po delší, zřejmě prázdninové, přestávce opět zahlédla našeho dříve každodenního hosta na bezplatném veřejném internetu. Vyhazoval sníh na náměstí u morového sloupu. Ehm.. jak bych to řekla… je to bystrý a čilý chlapík, který v našem městě koná veřejně prospěšné práce, obvykle ho potkáš s lopatou,  a asyl mu poskytují jedni z místních romů. Jak jsem vypozorovala, má funkci jakéhosi sluhy pro všechno. Zajímavý sociální aspekt, hodný studie sociologa. Dalším mým dnešním hostem byl neznámý bezdomovec. Mám na ně čuch, ovšem jako každý … základní atributy nechybí a také se vlichocuje a aniž se ptám, sděluje mi, že je zde na chalupě, zřejmě na rekreačním pobytu, říkám si. Ano a z rozmačkamé vietnamské tašky mu trčí záložní boty. Nechce se mu do zimy; po uplynutí bezplatné doby okouní u knih a ho upozorním, že právě nastal čas polední přestávky, přesouvá se do přízemí a jak si tak monitoruji, neslyším zvuk otvíraných a zavítraných dveří a nacházím ho postávat u regálů vyřazených knih … pak už konečně odchází a ujišťuje se, že tu budeme zítra, a že si nějakou knéžku koupí. Trochu se obávám takových návštěv, však slyšela jsem od kolegyně, která to viděla na vlastní oči, že i v Městské knihovně v Praze je v zimě takových lidí bez příbytku jak naseto. Je to smutné, opravdu nevím kde za minulého režimu tito přebývali …

3.   Zašla jsem si k řezníkovi Čejkovi pro oběd do ešusu. Ač jindy rušno, dnes ani noha. Ještě se všude slaví. Při té příležitosti jsem si všimla, že náš řezník dostal diplom za první místo mezi všemi řeznictvími v Pardubickém kraji. To je chválihodné, dnes však jsem si vybrala špatný pokrm. Maso bylo ukrojeno ne přes vlákno, ale napodél, zakryto dovedně nivou. Však jinak jsem si pochutnala, nejsem vybíravá, zítra vám také nabídnu plný talíř, můžete si zatím tipnout, co si dám. Sama ještě nevím, jídelníček jsem nestudovala. Tak zítra …

  5 Responses to “Z deníčku knihovnice 1.”

  1. homelesouniv minulém režimu se flákali v práci (nebo skončili ve vězení). k ubytování sloužily podnikové ubytovny – a ty prakticky zmizely, co zůstalo slouží pro rusáky apod.

  2. Když se to tak vezme,i ten předchozí režim měl něco do sebe. Někde jsem nedávno četla nějaké "vánoční čtení", že Apokalypsa už dávno začala jen my o tom ještě nevíme. V tu chvíli mně to přišlo případné… a proč mě safra napadají takové temné myšlenky poránu…

  3. NEMÁM RÁDA ĆERTI. Jsou to vlastně padlí andělé, a stále v naší literatuře zobrazovaní spíše kladně či komicky, zkrátka příliš nechápu jejich funkci. :-)

  4. Čerty jsem znala do této doby jen z pohádek a nespojovala je s ďáblem z bible. Nejraději mám toho od Drdy z českých pohádek. Na zoubek jsem se jim podívala až nyní. Musím říci, že tvoje informace o padlých andělech mě překvapila, … jestli jsem ji někdy slyšela, tak jsem na ni zapomněla :) .

  5. Právě, já znala ty z těch pohádek a pak ty biblické od mámy a vůbec mi to nešlo dohromady. Ale to je čistě můj problém. Zkrátka není čert jako čert. V. zrovna řeší, jak se vlastně vládce pekel jmenuje. Jednou je to Luciper, Lucifer, Belezebub, prostě moc se v tom vrtá. :-)

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 52 access attempts in the last 7 days.