Pro 222010

záznam ČT, včerejší KONTEXTY

Nový diskuzní pořad Kontexty na ČT2 včera hodně k půlnoci měl na paškálu dětské čtenářství. Dívala jsem se, i když ke konci jsem již usnula.

Hosty pořadu byli:

Mgr. Ivana Hutařová – Národní pedagogická knihovna Komenského
Mgr. Eva Katrušáková – zakladatelka a ředitelka o.p.s. Celé Česko čte dětem
PhDr. Václav Mertin – dětský psycholog
PaedDr. Ivona Březinová – spisovatelka a pedagožka
Mgr. Eva Bělinová – projektová manažerka společnosti GAC
Mgr. Eva Smažíková – zástupkyně ředitelky ZŠ Ohradní, Praha 4

No, jak to říci, říkaly se známé pravdy. Málo se čte, PC, škola, rodina, předčítání atd… ALE ty pravdy vědí ti, kteří si je uvědomují a chtějí s tím něco soustavně dělat.

Pořad doporučuji si přehrát všem: čtenářům, nečtenářům, potencionálním zájemcům o četbu – když je ta možnost. Číst a naučit se dobře číst je základ, který se nejen hodí, ale je potřebný každému. Čtení přece nejen obohacuje obraznost a krátí dlouhou chvíli, ale také se čtením vzděláváme, učíme. Čtení nás ovlivňuje, kultivuje, ať chceme nebo nechceme. A rozvíjí naši schopnost kominukace. A já nevím co ještě. Prostě číst by se mělo a návyk se získává nejlépe už od mala. A dobré také je, když nás to baví. Kdo se o tom tématu chce něco dozvědět a necítí se zasvěcen, Kontexty poradí. A kdo se zasvěcen cítí, neškodí si ty starý pravdy zopáknout.

video: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210572230810032-kontexty/

o tomto dílu pořadu

Aktualizovala jem text zde jsou psi o dvě videa o knize

2 Responses to “Děti málo čtou. Vadí to?”

1. "říkaly se známé pravdy" – jakože každý trochu náročnější pořad než simpsonovi se musí vysílat až kolem půlnoci, protože takto si to diváci platí.
    a pokud ne, pak nechápu proč posledních 15 let vypadá povinně placený kanál tak jak vypadá. i bez širšího vzdělání: neměl by za toto někdo letět z okna? pražáků je stejně jak nasr…

2. lb, narážíš na věc, která mě už tak dlouho přivádí k hysterii, že jsem se s tím přestala zabývat, abych se stále neopakovala, jo Starý známý pravdy… Máš recht. Kolik krásných filmů jsem chtěla vidět a jsem je neviděla a neuvidím, i na ČT2 dávají ty nejlepší věci jak píšeš v nedívatelným čase, a pro koho? Jak chtějí kultivovat lid, když se chovají jak Železný ve svých zlatých časech. Pro mě má cenu kouknout se na film, když běží v televizi a ne z nějakého záznamu. Teď a tady. Když se o tom dovím, tak to hned chci vidět, mít tu možnost. Jenže taky musím spát a chodit do práce. Mám doma spoustu věcí na CD a DVD, které si snad poslechnu a prohlédnu až v důchodu, pořád je co dělat, číst, ten tok informací se valí jak lavina. Člověk by nemusel dělat nic jiného než monitorovat. …..Ty filmy na dvojce o půlnoci mě pěkně vytáčej’. Nejvíc.