Pro 162010

doporučeným kandidátem se stal Ing. Tomáš Böhm

• Je poledne a doporučený kandidát byl na stránkách MK ČR zveřejněn. Stal se jím v poměru hlasů 9 : 0 Ing. Tomáš Böhm (bývalý generální ředitel a člen představenstva vydavatelství Ringier ).

Členové komise:

MgA. Radek Zdráhal, náměstek ministra kultury – předseda

Ing. Michaela Vojtová, náměstkyně ministra kultury

Mgr. Hana Červenková, poradkyně ministra kultury

Ing. Zdeněk Jirek, odbor vnitřní správy a investic

Mgr. Marek Kupsa, ředitel odboru pro strategii a dotační politiku

Ing. Martin Lhoták, ředitel Knihovny AV ČR, v.v.i.

PhDr. Karel Sosna, ředitel Parlamentní knihovny

Ing. Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny

PhDr. Vít Richter, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR

Ing. Tomáš Böhm (1961)

Vystudoval VŠE v Praze. Začátkem devadesátých let přidal roční studium na University of London, Wye College – Master of  Science in Agricultural Economics.

V průběhu devadesátých let minulého století působil v několika společnostech jako konzultant, byl členem představenstva QSR/KFC, a.s., a posléze finančním ředitelem společnosti Creditanstalt Securities, a.s.

Na přelomu tisíciletí vstoupil jako finanční ředitel do společnosti Ringier ČR, a.s., kde působil rovněž jako člen představenstva. V roce 2001 byl jmenován generálním ředitelem společnosti a Ringier ČR, a.s. vedl úspěšně pět let.

V posledních letech se věnuje ekonomickému poradenství, krizovému managementu, mediálnímu poradenství v oblasti tiskových médií a knižní produkce.

Je schopen se domluvit pěti světovými jazyky.

Mezi jeho záliby patří především literatura a divadlo.

(můj tip nevyšel)

Není tajemstvím, že letošní audit v Národní knihovně odhalil chyby v tendrech. Ministr kultury Besser už v létě rozhodl, že v knihovně skončí její současný ředitel Pavel Hazuka, a vypsal na jeho místo výběrové řízení. Skončit by však nyní mělo i několik dalších lidí, kteří byli za podivně vypisované tendry zodpovědní. včera vyšlo v ČTK toto sdělení:

17:23 – 15.12.2010 ČTK

Praha – Výběrová komise dnes doporučila ministru kultury Jiřímu Besserovi (za TOP 09) kandidáta na šéfa či šéfku Národní knihovny. Vybírala ze čtyř lidí, do druhého kola postoupili dva. Devítičlenná komise dospěla k jednoznačnému závěru a zvolila jedno jméno. Ministerstvo kultury zatím nechce zveřejnit, o koho jde. Členové komise podepsali závazek mlčenlivosti. Ministr si chce všechno nejprve prostudovat, rozhodne v následujících dnech, doporučení komise není závazné. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Podle informací ČTK jsou mezi čtyřmi uchazeči bývalá vedoucí oddělení knihoven ministerstva kultury Blanka Koubová, někdejší tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů a současný šéfredaktor časopisu Grand Biblio Jaroslav Císař, bývalý generální ředitel a člen představenstva vydavatelství Ringier Tomáš Böhm a architektka Eva Heyworth. Současný ředitel Pavel Hazuka se nepřihlásil.

„Ministr kultury si s ohledem na povinnosti ve vládě a ve sněmovně vyžádal určitý čas na detailní seznámení s průběhem výběrového řízení; jeho konečné rozhodnutí se dá očekávat v nejbližších dnech,“ sdělil Brunclík.

Výběrovou komisi zajímalo stanovisko kandidátů na rekonstrukci barokního objektu Klementina a na výstavbu depozitářů v Hostivaři. Zájemci o vedení knihovny měli také předložit návrh koncepce rozvoje knihovny a jejího financování do roku 2016.

Ministr poslal nedávno do knihovny auditory, forenzní audit doplnila později ještě interní ministerská kontrola. Výsledky kontroly zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Národní knihovna prochází nákladnou opravou svého sídla. Spolu s výstavbou hostivařských depozitářů by měly práce vyjít na tři miliardy korun. Vedení knihovny nicméně podle některých médií dosud neprokázalo, že by mělo na rekonstrukci zpracovaný komplexní rozpočet.

***********

Můj tip:

HEYWORTH EVA / HEYWORTH STUDIO

Narozena 1957, absolventka FA ČVUT (1982). Po zahraničních pobytech v architektonických a designérských studiích v Paříži, Miláně a Londýně založila v roce 1990 Black Point Studio, v roce 1993 Heyworth studio. Zabývá se rekonstrukcemi památkových objektů i návrhy nových staveb a interiérů.

Vybrané realizace: reprezentační sál ambasády Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (1990); rekonstrukce objektu Daliborka na hotel Villa Voyta (1991, spotečně s M. Postráneckým); rekonstrukce hotelu Paříž (1994); restaurační a společenské prostory golfového klubu Erpet (1994, spolupráce I. Fořtová); rekonstrukce interiéru Obecního domu (1998, spolupráce s A.D.N.S. a řadou spolupracovníků); vlasové studio Bomton (s J. Zacharovou, 1999), projekt expozice do českého pavilonu na EXPO 2000 v Hannoveru (spolupráce s J. Zacharovou, H. Kohlovou a M. Švestkou). Rodinné domy ve výstavbě: vila v Hodkovičkách, přestavba rodinné vily na Hanspaulce, rekonstrukce a dostavba funkcionalistické vily Na Babě (poslední čtyři realizace ve spolupráci s J. Zacharovou a J. Fritschovou).