Lis 232010

co mám na nočním stolečku

Na nočním stolku se mi to vrší a nevím co dřív.

Dostala jsem dárkem krásnou knihu Kaleidoskop tvarů. Její spoluautor Zdeněk Lukeš o ní píše, vyjímám:

Kaleidoskop tvarů je název knihy, kterou jsme napsali společně s pardubickým badatelem Pavlem Panochem za doprovodu fotografií Štěpána Bartoše.

Byla to zajímavá práce: zabývali jsme se architekturou od konce XIX. století až do současnosti v Pardubickém kraji, ale kdo by se domníval, že tam nejsou zajímavé stavby od zajímavých architektů, byl by asi velmi překvapen. Najdeme tu práce celé plejády slavných architektů – Fanty, Kříženeckého, Sandera, Kotěry, Roitha, Dryáka, Novotného, Janáka, Gočára, Machoně, Lisky, Krejcara, B. Fuchse, Gillara, Freiwalda, Libry… A samozřejmě zde usazených Plečnikova žáka Karla Řepy nebo Čeňka Mužíka z Chocně.

Pár staveb pak vstoupilo na pomyslný architektonický Olymp: Balšánkovo secesní divadlo v Pardubicích, Gočárovy mlýny a Janákovo perníkové krematorium (znáte ho třeba z Herzova horroru Spalovač mrtvol) tamtéž, Gočárův kubistický pavilon v lázních Bohdanči nebo Roškotovo divadlo v Ústí nad Orlicí, které jsem vybral mezi 8 nejvýznamnějších moderních staveb na výstavě 10 století architektury, nebo třeba Žákův nadčasový koncept památníku v Ležákách. Ucelený text

Slavné vily Čech, Moravy a Slezska /Vladimír Šlapeta, Pavel Zatloukal (eds.) et al.;

Koupili jsme do knihovny. Souborná publikace představující 120 vybraných vilových staveb Prahy, Brna a více než šedesáti dalších měst a obcí všech krajů České republiky. Na stejnojmenné výstavě v Národní technické knihovně je nyní možné knihu koupit za zvýhodněnou cenu 550 korun.

V rámci edice Slavné vily již byly vydány knihy všech krajů České republiky, Prahy a Brna. Nyní umělecká agentura FOIBOS připravila završení této edice soubornou publikací s výběrem nejslavnějších vil z Čech, Moravy a Slezska.

Kniha přináší přehled všech architektonických stylů od historismů, přes secesi, kubismus, funkcionalismus, až po nejnovější výdobytky moderní architektury. Představí se vám nejen slavná jména architektů jako byli Jan Kotěra, Pavel Janák či Dušan Jurkovič, ale poznáte i neméně významné architekty jiné. Publikace obsahuje také vycházkové okruhy po uvedených vilách s mapou, díky nimž se čtenář může snadněji zorientovat v daných oblastech.

/files/rec.jpgHuyghe G. René: ŘEČ OBRAZŮ VE SVĚTLE PSYCHOLOGIE UMĚNÍ
Odeon, Praha 1973, 312 stran (přeložila Jitka Hamzová)

O této knize jsem četla na blogu chucpe bloggera aTea a zatoužila jsem po ní. Tak jsem si jí koupila v antikvariátě.  Časem je dostupná v různých cenových relacích. Já za ni dala 180 Kč bez poštovného, ale dá se sehnat laciněji i dráž, jak je komu libo!