Lis 222010

v Národní technické knihovně

Už jste se byli podívat v nové působivé budově Národní technické knihovny v Praze – Dejvicích, která letos získala Grand Prix architektů? Že ještě ne? Tak spojte příjemné s ještě příjemnějším a vyražte tam co nejdříve.

V parteru Národní technické knihovny totiž právě můžete shlédnout putovní výstavu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. Vily, které rozhodně stojí za pozornost, si můžete prohlédnout prostřednictvím panelů s legendami. A výstava přibližuje nejen osudy staveb, ale i jejich architektů.

Na výstavě je shromážděn výběr vil, které autoři projektu „Slavné vily“ považují za nejzdařilejší. K vidění jsou exteriéry i interiéry staveb, v řadě případů i  jejich modely – například zdařilý model vily Náhlovského od architekta Dušana Jurkoviče, který proslul stavbami s výraznými lidovými prvky.  Ke zhlédnutí se nabízí i soudobé stavby v minimalistickém duchu. Vily, které výstava představuje, byly postaveny v 19., 20. a 21. století.

Model Náhlovského vily od architekta Dušana Jurkoviče.

Prostor výstavy je oživen i ukázkami dobového sedacího nábytku. K vidění jsou soudobá i funkcionalistická designová křesla nebo i kusy z ohýbaného bukového dřeva. Nechybí ani soudobá plastová židle Pantonka.

Návštěvník se může seznámit i se způsobem někdejšího servírování. Skleněné užitné předměty jsou opatřeny datací a umožňují tak lepší představu o tehdejší bytové kultuře.

křeslo s výpletem z Brummelova domu v Plzni

Expozici připravilo vydavatelství Foibos u příležitosti vydání publikace Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, web slavných vil naleznete zde

skleněný servis 1931

Výstava trvá až do 28. 11. 2010 na adrese Technická 6, Praha 6 – Dejvice. Parter je v pracovní dny otevřen od 7 do 21 hodin. V sobotu od 9 do 18 hodin, v neděli je zavřeno. Vstupné je zdarma.

Vrcholem celé akce bude ve dnech 27. a 28. 11. 2010 cyklus přednášek a příspěvků pro veřejnost, nazvaný Dům včera a dnes. Tento dvoudenní cyklus bude určen především pro architekty, studenty, ale i zájemce o architekturu z řad nejširší veřejnosti.

pozn. Na obrázku-avataru model Bauerovy vily v Hrušovanech