Lis 212010
 

Vojničův manuskript

Vojničův manuskript (také Vojničův rukopis apod.) je záhadná ilustrovaná kniha, napsaná neznámým jazykem a v neznámém písmu. Byl pravděpodobně napsán mezi léty 1450 – 1520. Jedná se o objekt zájmu mnoha vědců. Kniha je pojmenována po Wilfridovi Michaelu Vojničovi, obchodníku s knihami, který rukopis získal v roce 1912. V současné době je text ve vlastnictví knihovny university Yale pod označením MS 408.

Kniha patrně měla asi 272 stran v 17 arších, dochovalo se jich ale jen 240. Kniha je psána na pergamenu. Podle ilustrací se kniha dělí na několik částí, je pravděpodobné, že jde o pojednání z několika oblastí:

 • Botanická část. Ilustrace obsahují obrázky běžně vypadajících evropských rostlin. Většina z nich je ale obtížně identifikovatelná, některé jsou dodnes zcela neidentifikovatelné.
 • Astronomická část. Ilustrace obsahují astronomické diagramy, astrologické diagramy a symboly, náčrty zvěrokruhu. K některým diagramům jsou dopsány názvy měsíců v roce latinkou, a to v angličtině.
 • Biologická část. Ilustrace zobrazují většinou miniatury nahých žen, koupajících se v jakýchsi podivných útvarech, některé z nich připomínají tělesné orgány. Některé z žen mají koruny.
 • Kosmologická část. Ilustrace vzdáleně připomínají mapy jakési podivné krajiny či kosmologické náčrtky. Zobrazeny jsou hrady, snad sopky.
 • Farmakologická část. Ilustrace zobrazují části rostlin (kořeny, listy), snad jde o farmaceutické recepty, o čemž může svědčit i to, že text je v této části rozdělen na krátké odstavce.
 • Recepty (?). Bez ilustrací, text je rozdělen na krátké odstavce, oddělené odrážkami ve tvaru květu či hvězdy.

Text je dosud nerozluštěn, jeho historie je velmi kusá. Jediný způsob, jak určit dobu vzniku knihy, je z účesů, oděvů a hradů zobrazených na ilustracích. Jak už bylo řečeno, doba vzniku je odhadována na období 1450 – 1520.

Prvním doloženým vlastníkem byl v Praze žijící alchymista Georg Baresch, žijící na počátku 17. století.

Autor manuskriptu není znám, přestože o něm existuje mnoho dohadů.  Podle jedné teoriese rukopis vyskytoval na dvoře Rudolfa II., který věřil, že jeho autorem je britský teolog Roger Bacon. Není ani vyloučeno, že Rudolfu II. rukopis dal alchymista John Dee či jeho známější kolega a spolupracovník Edward Kelley, který je kromě jiného prvním, kdo zaznamenal enochiánštinu, údajný jazyk andělů.

Další teorií je, že Voynichův manuskript je podvrh beze smyslu, vytvořený jedním z majitelů.

To vše jsou ale pouhé dohady, a tak tajemství VR přetrvává a mnozí si mohou i nadále lámat hlavu, mají-li na to čas, vůli, prostředky a chuť.

Více zde, a  na webu knihovny Yale naleznete skeny celého rukopisu, tak se můžete dát do práce. Chcete-li.

 

  7 Responses to “Záhadný rukopis z doby Rudolfa II.?”

 1. Traktát Zlato bláto ( voynich manuscript)Rukopis kterému se říká voynichův,jsem dešifoval. Rukopis je ztracený traktát českého alchymisty 15.století Jana z Lazu.(John of Lazy).Správný název rukopisu je Zlato Bláto. (Zlto blto). Rukopis je historicky doložen,je však považován za ztracený. Po přeložení mnoha stran mohu říct jedno : rukopis je alchymie. Rukopis není rozdělen na nějaké části ( biologie,astronomie..atd).Rukopis je jen alchymie.Všechy obrázky jsou jen symbolické. Rostliny jsou jen symbol.(a vztahují se vždy ke konkrétnímu textu strany na které jsou vyobrazeny).Všechny figury, to znamená ,ženy i muži zobrazené v rukopisu jsou také jen symbol.(Žena je symbolem zrodu, zrození něčeho nového, a co je to nové,tak to alchymista popisuje u zobrazených žen). Samotná alchymie je celá o zrození něčeho nového.(Multiplikace). Důležité je taky vědět že i samotná barva použitá v rukopisu je také symbol. Touto barvou nám alchymista sděluje co se děje s určitým prvkem,během jeho operace na velkém díle. Rukopis je psán a šifrován v českém jazyce 15.století,slangovou alchym.řečí, a je použita gematrie. Šifrování není nijak složité.

 2. Děkuji za vaši zprávu, je to zajímavá a převratná informace, byla jsem se podívat na vaše stránky. Prosím, dával jste posoudit váš překlad odborníkům? Na internetu, ve Wikipedii jsem o vašem překladu informaci nenašla, a já sama alchymii nerozumím.

 3. Milá čtenářko, v česku není žádný odborník na rukopis voynich.Já sám jsem tomu věnoval asi rok práce. Oslovil jsem dokonce jednoho člověka,který se masíroval na webu science cafe, že ho rukopis nesmírně zajímá …atd. Ve finále z něj ale vylezlo ,že si přečetl dvě knížky o Rudolfu II. A to je podle mne hodně málo.Pak sem oslovil jednoho profesora UK, který o alchymii vydal dokonce několik knížek,ale problém Voynich je asi nad jeho síly a chápání. (tím samozřejmě nechci pana profesora nijak urážet,protože sám moc dobře vím, že je v alchymii velice dobrej.) V zahraničí je to o trochu lepší. Ale le tu jeden velikej problém. Rukopis Voynich je něco jako ,,Svatý Grál,, pro celý svět kryptologů . Sleduji weby všech hlavních aktérů, kteří se o dešifrování voynich snaží už mnoho let. Několik z nich je tak ,,nasr…anejch, že už mě ani neodepíšou na můj věcný komentář, k jejich marnému snažení. Oni tito lidé i když každý z nich má nějakou tu univerzitu nemůžou strávit to ,že rukopis dešifruje obyčejnej člověk. Oni ani nemohou nebo ani nechtějí pochpit, že rukopis nikdy dešifrovat nemohou. A to z jednoho velice jednoduchého důvodu. Rukopis je psán a šifrován v českém jazyce 15 století, slengovými výrazy, které používal alchymista Jan z Lazu. Kromě toho ještě použil při šifrování ,,Gematrii,,. To je asi nad jejich chápání. To že jsou to všichni programátoři, ještě podle mne neznamená, že mají patent na rozum. A wiki, tak tam nic o voynichovi není, jen teorie starý 100 let. Snažil jsem se jim to tam napsat, ale oni pžadují nějakou zvláštní úpravu.(Vše co jsem tam napsal tak pak jeden pan chytrý smazal). Podle mne jasnej tmář ,stačí se podívat na jeho stránky a na na to co lidi oněm píšou. (prostě pan chytrej).

 4. Milý Zlatoději, v tu dobu přelomu roku jsem na váši informaci upozornila Ústav pro jazyk český a objevila jsem i to, že o své věci zpravujete všude na síti, kde je o tomto spise nějaká zpráva. Bez jakéhokoli ohlasu, ticho po pěšině. Několikrát jsem měla na text o RV přístup i z "Ústavu", ale reakce také žádná. Domnívám se, že to je přesně jak to píšete. Nikdo neví co si o tom má myslet a věnovat studiu a posouzení tak náročné věci tolik svého času je málokdo ochoten. A tak všichni které oslovíte reagují mlčením nebo negací. Když jste si jist svou věcí, a to jste, mohl byste napsat "vědecký článek" a nabídnout ho ke zveřejnění do seriózního vědeckého časopisu. Nemám s těmito věcmi zkušenost, ale myslím, že byste to mohl zkusit. A třeba se najde i nějaký patron! Nějaký nadšenec, který by vám mohl pomoci. Jakkoli je třeba. z.

 5. Zlatoději, ozvěte se mi prosím na mail: anfasfoto@seznam.cz. Děkuji Foto nika

 6. Vychází VOYNICHUV RUKOPIS / Nejzáhadnější kniha světa – české vydání vyjde v listopadu ve vyd. CAD PRESS
  První kompletní faksimilní vydání nejtajemnější knihy světa, Voynichova rukopisu, jenž mnozí odborníci považují za „Svatý grál historické kryptografie“ (a který inspiroval i Dana Browna k jeho bestselleru Ztracený

  symbol), doplněné obsáhlou úvodní studií renomované badatelky a záhadoložky Jitky Lenkové.
  Tajemný rukopis, nad nímž si lámou hlavu filologové, kryptografologové i amatérští luštitelé celého světa už přinejmenším 100 let (od r. 1912, kdy jej nalezl americký sběratel Wilifrid M. Voynich v jezuitském

  klášteře v italském Frascati). Zatím neúspěšně. Nikdo nebyl dosud schopen jednoznačně dešifrovat jedinou stránku, vysvětlit jediné vyobrazení … přestože se o odhalení jeho tajemství pokoušejí nejhloubavější

  mozky planety. … O jeho původu a účelu existuje více teorií, než kolik má stran. Někteří badatelé jej považují za magický grimoár, středověkou čarodějnickou knihu, jiní za babylonský okultní spis,

  alchymicko-astrologickou příručku či zašifrované poselství mudrců Atlantidy nebo Plejáďanů, další věří, že jde o legendární Necronomicon Abdula al-Hazreda, denník Leonarda da Vinci anebo dílo Rogera Bacona

  … Hlavní teorie a hypotézy, společně se souhrnem známé historie rukopisu a jeho zkoumání od 15. století, předkládá právě tato kniha, jež zároveň obsahuje i první publikovanou verzi kompletního faksimile

  Voynichova rukopisu.

  Ackoliv VOYNICHUV RUKOPIS predstavuje celosvetovy fenomen a vsichni, kdo se zajimaji o oblast tajemna, zahad, mystiky ci kryptografie – jakoz i znacna cast ostatnich ctenaru – o nem prinejmensim jiz

  slyseli, cetli anebo videli nejaky tv-dokument, lze predpokladat, ze urcita cast komercnich „knihkupcu“ o nem nema zdani a nesleduje ani knizni aktuality. Uvital bych, pokud byste nam mohli pomoci pri

  zviditelneni teto publikace a zverejnit aspon strucnou informaci na Vasich strankach, resp. sdilet anotaci na FB atd.

  detail / ukazky: http://www.cadpress.sk//voynichuv_rukopis.htm
  objednavka: http://www.cadpress.cz/cadpress/eshop/0/0/5/7491-VOYNICHUV-RUKOPIS / objednavky evidujeme jiz nyni
  =====================================
  Homepage vydavatelstvi: http://www.cadpress.sk
  Internetove knihkupectvi: http://www.cadpress.cz

 7. [...] Vojničův manuskript konečně zbaven tajemství??? Ani se věřit nechce… [...]

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 20 access attempts in the last 7 days.