Lis 192010
 

dlouho jsme se nekochali …

Čtení je zasvěcení do života a podnět, ale zaměňovat je za život znamená brát mu léčivou sílu a z vášně učinit zdroj utrpení * Stefan Bollman

/files/tissot.jpg

James Jacques Tissot (1836-1902) Ticho, nedatováno, soukromý majetek

Zvyk předčítat dětem trvá již dkouho. Idylu důvěrné chvíle předčítání na lavičce ve stínu hustého, listnatého stromu však malíř spojil s četnými otazníky. Kožešina divokého zvířete, které se dítě drží, koresponduje s temným rybníčkem na druhé straně louky.

Jako kdyby prvek hrůzy, obsažený v mnoha zdánlivě nevinných dětských příbězích, přesáhl z knihy do okolí. také ticho může být tajuplné. Tissot takový motiv použil několikrát. Na jednom podobném obraze je dítě četbou zaujato, nikoli jako zde rozptýleno něčím, co nevidíme. Zuzi podává, že pravděpodobně samotným malířem.

Objevila jsem obrázek namalovaný ve stejných kulisách zepředu. Zde je lehce rozptýlena i kráska stejně jako trochu znuděné děcko. Kráska má jiné šaty než na předešlém obrazu a idložila klobouk; sluší jí to, však dívá se na malíře  trochu zkoumavě, leč v duchu smířená s tím, že ještě dlouho musí malíři posedět.

/files/quietjamestissot.jpg

K obrazu Ticho – citace z knihy Ženy, které čtou jsou nebezpečné / Stefan Bollmann, Knižní klub, v Praze 2008

  3 Responses to “Čtení a předčítání”

  1. Hezky se kocháme. :-)

  2. Ták … se mi to líbí :) ))

  3. Kochám saNaozaj prekrásne, super len tak ďalej

    http://satypremoletky.info…letky/

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.