Říj 222010

Bratři brouci

Mám několik nejoblíběnějších dětských knížek, tu jednu o dvou broucích jsem se načítávala dceři! Dcera odrostla a na knihu jsem zapomněla . Kdovíkam zapadla… Znovu jsem si na ni nenadále vzpomněla před několika lety a byla jsem si jista, že znám jejího autora. A měla jsem před očima i ilustrace, matně obálku a název Dva brouci. Také jsem dobře věděla, že to vlastně není kniha, ale sešit. Tehdy vycházely různé knižní edice v sešitovém vydání, s jednotlivými ilustrovanými příběhy nebo jednou pohádkou. Jmenovaly se Korálky nebo co já vím už jak … S autorem jsem si byla jista – dozajista Jiří Kahoun.

Když si jsem i nejsem s něčím jista, zamířím „na schválení“ do Národní knihovny, do České národní bibliografie (ČNB). Tam se dozvím třeba co který autor kdy vydal nebo která díla byla od určitého zahraničního spisovatele přeložena, či jaké knihy kdo ilustroval apod… možnosti jsou různé.

Ale Dva brouky pan Kahoun nenapsal, ani knihy Dva brouci neexistuje… co s tím … byla jsem si tak jista. Na pohádkovém Jičíně jsem tuto otázku zase otevřela. Povídaly jsme si s knihovnicí z Dobříše a hle, zmínila se, že pan Kahoun má blízko chalupu a má na něho kontakt. Smluvily jsme se, že kontakt dostanu a zeptám se na ty brouky sama. Vůbec jsem si nepřipouštěla, že by s brouky měl co společného jiný spisovatel.

Ale ke kontaktu nakonec nedošlo, dva brouci nakonec zase zapadli do mé paměti a já klidně žila bez toho povědomí dál. Až do dneška!

Studovala jsem jací literáti nás v sobotu čekají v klubu Modrý trpaslík a narazila jsem na Markétu Hejnou! Safra! Hned mně blesklo! Žádný kahoun, ale olga hejná a také si vzpomínám, že tu knihu sama ilustrovala. jako když se mi v hlavě zableskne a propojí se ty správné dráty! Honem honem do bibliografie a tu je to: knihu o dvou broucích napsala, ale jmenuje se Bratři brouci. Rychle rychle zadávám název knihy a hurá! mám štěstí, knížku nabáíí antikvariát v Opavě, a poznávám obálku. A tak co myslíte? :) …  už brzy bude moje a hned o Vánocích s ní seznámím malou Emmu. A to by bylo, aby se jí to nelíbilo, my s dcerou už totiž víme, že s námi zapadla do party. Alespoń tomu nasvědčuje mnoho indícií. Má fantazii a miluje přírodu. Jako my.

brouci

2 Responses to “Dnes mně blesklo.”

1. mě zas u toho napadlo: šli dva Šlitři. http://www.advojka.cz…ik-jich-slo

2. Nikdy jsem Šlitra v tom tvaru neslyšela, a tak mi to chvíli trvalo než jsem to pochopila. Mám A2 ráda!