Říj 162010

Leah Komaik

Dočetla jsem tuto nenáročnou, ale docela čtivou knihu před několika dny a nechala odležet. Nyní se k ní několika větami vrátím, možná vás mé líčení zaujme a poohlídnete se po tom titulu ve vaší knihovně.

Když už číst knihy nenáročné, samozřejmě uplývající, s dějem nad kterým nemusíte přemýšlet až vás bolí mozek, je podle mě lepší volit  „takové“ než tzv. historické milostné romance, kterých vychází na stohy a všechny jsou  na jedno brdo. Ale nezarmoutí a vyplní tak nějak prázdné místo vašeho šedivého života. Další okénko filmu než skončí.

Co myslím tím knihy „takové“? Tím myslím prosím, že se autor o něco snaží, tedy nás jemně kultivovat; na praktickém příkladě – vyprávění ze života, nám ukazuje, že leccos co na první pohled nezdá se zajímavé, ale zdržující a nudné, má také svůj smysl a je k něčemu dobré. A dokonce posune život někam dál, do vyrovnanosti a nebojím se to říci – až do samozřejmě buddhistické polohy. A naznačí nám též, že nemusíme rezignovat na život. Nikdy.

Tak,  konkrétně tato kniha líčí vyvíjející se příběh přátelství dvou žen, stárnoucí aktivní, ale poněkud citově a vůbec unavené uvláčené (nadsazuji!) spisovatelky (mohla by to s klidem být i knihovnice)  a její protihráčky 93 leté slepé opuštěné ženy v penzionu pro důchodce. No, víme své, ten román je vystavěn diplomaticky a dovedně jaksi ideálně, ale přesto se mi líbilo ho číst a chválím ho. Je to o mnoho lepší forma jistého životního poučení  než ty všechny skvělé návodné knížky plné hesel a radostných instantních ideálů  se sem valící odevšad, pro naše lepší žití v té dravé konzumní společnosti.

Tuto hezkou a nenáročnou knihu doporučuji. A nebojte se, číst o stáří není tak deprimující a nezáživné, naopak.

Vydal Columbus, v současné době vyprodáno

2 Responses to “Jsem už stará”

1. v originále se kniha jmenuje: Jsem už strará?
    což trochu mění význam.

2. Pozorný čtenář opravuje knihovnici! A má pravdu!Děkuji za opravu, TS, máš pravdu. Obálkový nápis v českém vydání opravdu zní Jsem už stará, ale na titulním listu (a ten je knihovnicky rozhodující) se nachází i ten otazník, což jsem tedy pohnojila!