Srp 272010

A co takhle bez pardónů vyčistit Augiášův chlév?

V dnešních Lidovkách mě na hlavní straně upoutal článek pod názvem: Šéf Národní knihovny skončí. I kvůli Klementinu.
Pojednává v kostce o připravovaném odvolání dosavadního šéfa NK Pavla Hazuky (od roku 2005 byl z regionální politiky exministrem Jandákem povýšen" do kulturních výšin a od té doby se v tom vlaku veze viz ) ministrem kultury Jiřím Besserem. Odvolán prý bude až dokončí firma, provádějící tamtéž audit, svoji práci. A bude každopádně vypsán konkurz. Text pokračuje na str. 3. Pod titulkem Nebudu tolerovat plýtvání ministr Besser odpovídá na otázky redaktorky – nečetla jsem ještě, ale text uvozuje upoutávka, že nechce umělcům brát svobodu, ale je však potřeba kontrolovat zda s tím minimem veřejných prostředků které se kultuře dostává není šereděno. Asi tak.
Lidovky opakovaně v posledních týdnech upozorňovaly na podivné a zmatené okolnosti v souvislosti s přestavbou Klementina, sídla NK, která prý neprobíhá podle přesného plánu, ale snad živelně. Když jsem tohle sdělení před cca 14 dny v Lidovkách četla, už mě to nějak nebralo. Ztratila jsem prostě vůli se blíže v tom orientovat nebo snad i angažovat, komentovat to. Přijde mi totiž, že čím dále tím více vychází najevo, že žijeme v regulérním Kocourkově. Je těch známek punku" snad kolem nás málo??? A hlavním tématem okolo kterého se u nás v kultuře všechno točí je paní Bartošová a její Heja heja, možná ještě boduje občas bohatýr Milan Ukrutný (Knížák). Co novinářů se kolem té dezorientované paní motá a přitom by mohli rozplétat kausu Klementina!!! . Ach jo …
Tehdy jsem už unaveně mávla rukou, ale díky Bohu jiní stopu neztratili.
Klementinum … před pěti lety jsem tam jezdila na rekvalifikační kurz a budova mě udivila a současně i uchvátila. Uchvátila svou krásou a udivila tím, jak je s ní nakládáno. Prostě skladiště. Klementinum není podle mě místo pro knihovnu v tom pravém smyslu slova. Budova narvaná dokumenty, nábytkem, a to je špatné. Krásná historická budova, krásné prostředí, ale degradované tím množstvím všeho co se tam nalézá. A zbytečně  a marně … Slušel by mu velkorysý minimalismus a zaměření na reprezentaci knih, čtenářství apod.. neříkám safra nic objevného, každý kdo tam byl a tam pracuje to snad vidí?!

Klementinum by nejvíc ze všeho potřebovalo novou moderní šlapající knihovnu. Potřebovalo by nejvíc ze všeho vyvést s prominutím ty krámy" někam, kde bude na ně dost místa, budou snadno dostupné, a nová budova bude přirozeně dýchat, bude tam dostatek slunce, světla, prostoru, klidného místa pro studium. Tak. Jaképak rozšiřování skladů v Hostivaři a kdovíjaké krátkozraké úpravy ve starém Klementinu. Klementinum zkrátka potřebuje nejvíce ze všeho vyčistit Augiášův chlév a na ty hory "smetených" knih postavit chlév nový. Moderní, vzdušný a světlý. Každé jiné řešení je krátkozraké a pouze oddalující kolaps systému.

… A propos … výměna ředitele to sama nevyřeší, copak jsme nějaká kulturní liga nebo co? Pokud ho v tom ministr  nechá plácat jako mouchu v polívce, pak se nemůže divit, že dělá psí kusy. :)

4 Responses to “Klementinum – soumrak nebo svítání?”

1. co třeba vykydat Strakovku odnaproti? tam by bylo místa pro knížky dost.

2. VÝBORNĚ!!!!!Čéče, TS, tenhle převratný návrh může napadnout jen Pražáka :) ! Já tyhle souvislosti neznám. MÁŠ NĚJAKÉ PŘÍMLUVCE – tedy lobbisty??? Bez těch to dneska zkrátka nejde :(

3. na to není potřeba lobbisty ale vidle.

4. Ano, a pokorně se skláním před tvojí logikou..