Srp 232010

a řešení je tu!

Člověk míní a … nakonec je všechno jinak. Měla jsem v plánu zveřejnit další krásné knihovničky a bibliobusy, ale neočekávaná milá návštěva mně zhatila pracovní plány, a tak odsunuji tyto přehlídky (odkazy mne pilně zásobuje TS) na další dny týdne, a tak jen krátce, jak bojují v Maďarsku s krizí.

Není nic nového na tom sdružovat  v době krize různé provozy, aby to bylo výhodné nebo výhodnější ekonomicky. Hlavně se jedná o provozy, které se samy neuživí. A na řadě jsou zejména kulturní zařízení. První vlaštovkou byla v naše regionu již před několika lety Obecní knihovna v Proseči. Prozíravý starosta spojil knihovnu s chemickou čistírnou oděvů. Tedy zatím pouze se sběrnou, ale kdoví jak onen pružný vizionář zareaguje na současné prohlubování krize!

Ale, přátelé, v Maďarsku jdou ještě dál!  Svým revolučním spojením bojují nejen proti krizi ekonomické, ale také současně lákají občany do knihoven. Ano, a právě ty potencionální čtenáře, co dosud neobjevili kouzlo literatury a tráví neplodně svůj čas po hospodách! Ano, Maďaři slučují do jednoho celku knihovny a hospody a tak zvyšují kulturu konzumace alkoholu a současně i nenásilně přivádějí do knihoven nové čtenáře. V době, kdy tápáme a zcela přesně nevíme, jak kamenné knihovny budou čelit nástupu elektronických médií, ukazuje se v praxi toto spojení šťastným řešením! Snad jen častější recyklace pozvracených, umolousaných a pocintaných knih by mohla být překážkou většího rozvinutí těchto spojených provozů, ale i tak to zato stojí zato nemyslíte?

Ostatně … hlasy spokojených čtenářů piva mluví za vše: "Přijdu, sáhnu po knize a prostě hodinku nebo dvě čtu, podle toho, kolik mám času. Dám si studené pití, uvidím skupinu kolegů, tak jdu k jejich stolu a trochu si čtu. Je to dobré," řekl Nagy.

Toto není ilustrační obrázek!

2 Responses to “Knihovny v době krize”

1. Mám strašnou spoustu knih a strašné spousty z nich sem se v průběhu různých stěhování, různě zbavila. Já miluju knihy, moc jich mám v 1. zdejším vydání, a pak, zažívám strašné zklamání, když knihu, kterou mám v knihovně z roku 60,70, vezmu do rukou v prodejně teď. Ten papír, ten tisk, ta cena, trojnásobný hnus:-(

2. No vida, co takhle si založit malou domácí hospůdku na samotě s knihovnou a koňmi? 3 v jednom. :)