Čer 092010
 

Milénium – detektivní trilogie Stiega Larssona

Hmm, s novými knihami většinou přicházím s křížkem po funuse, ale tentokrát myslím přicházím právě včas!

Na knižní trilogii  Milénium (* Muži, kteří nenávidí ženy, ** Dívka, která si hrála s ohněm, *** Dívka, která kopla do vosího hnízda)

Siega Larssona  mě vlastně upozornil syn … po nadšeném shlédnutí filmů se mně zeptal na knižní předlohu a nabídl mi ke shlédnutí poslední půlhodinu filmu. Byla jsem také uhranuta. A tak jsem se poohlédla po knihách.  Dnes ráno jsem dočetla posledních cca sto stran románu a vydechla si. Přestože jsem viděla konec filmu, netušila jsem ….. jak to dopadne. Překvapení se konalo. Dokonale jsem zapomněla a netušila … Soustředila jsem se tak na aktuální děj a prožívala čtené, že jsem se cítila příjemně zaskočena a vzrušena.

Nemohu napsat jen pár řádků o této … současné detektivní epopeji nebo fresce, jak bych ty tři "tlusté" knihy ( 3. díl má cca 700 stran)  snad označkovala. Je to velkolepé čtení, které povyšuje trochu podceňovaný žánr detektivky na literární skvost. Snese přirovnání snad jen se Jménem růže Umberta Eca – historickou detektivkou, která se tak krásně čte přes svoji "uměleckou spletitost". Chtěla jsem vědět něco více o autorovi a kromě těchto informací také vás chci pořádně naladit, a dát pár fotek … i když neplánuji prozradit vůbec nic … zuzi

Dopisuji večer:

 Napiš knihu, zemři a stań se nesmrtelným...

mil_2_LarssonAno, švédský novinář Stieg Larsson se vydání svých 3 knih a jejich následného celosvětového úspěchu nedožil. Když na konci roku 2004 ve svých 50 letech zemřel na následky rozsáhlého infarktu, zbývalo do vydání první knihy jen několik měsíců…. Neuvěřitelná věc! Trilogii Milénium psal pro svou zábavu, byla to jeho prvotina! A přesto je dílo svým rozsahem, komplikovanou a přece přehlednou a strhující architekturou a svým nepodbízivým, hodnotným, a přesto srozumitelným stylem knihou unikátní! Spletité, překvapivé, ale jasné a zapamatovatelné děje jsou věrohodné, v šíři – záběru děje, neschází posloupnost a vysvětlení se dočkáme vždy mnohdy nečekaně . Autor zkrátka umí román postavit a čtenáře držet v neustálém stavu napětí a rozechvění.
Na knize mne fascinuje její náročnost", safra není to žádné laciné čtení , a přece je dostupná pro běžného čtenáře, preferujícího knihy zábavné, nenáročné. Zkrátka počte si každej – intelektuál i čtenář konzumující převážně jen to, co jím opravdu otřese! Kniha se zkrátka  pěkně drží ve svižném akčním tempu a drobnokresby děje je tak akorát aby to nenudilo, ale poctivě vysvětlilo a dalo přesnou představu.

Detektivka jako řemen, ale i něco navíc! Téma společenských pletich na té nejvyšší úrovni. Pak že to nejde napsat záživně! Bavilo to i mě a to je co říci. mil_3
K ději se moc vyjadřovat nechci. Existují dvě hlavní postavy, které svým tajnosnubným charakterem míří ke klasice švédské literatury pro děti, k jejím dvěma stálicím. Pipi a dětský detektiv Kalle Blomkvist jsou předobrazem hlavní hrdinky – opravdu nekonvenční ale svojsky spravedlivé dívky zmlácené osudem a hlavního hrdiny – též patřičně spravedlivého ležérního sympaťáka novináře majícího autobiografické rysy autora. Děj je ryze kriminální a odehrává se v nejrůznějších společenských, politických a jiných kruzích a příslušných prostředích. Autor dokonale ovládá strukturu a popis míst, technologii pátrání a psychologii jednání postav. Kromě tohoto rámce je zcela přirozeně včleněn do napínavého děje i intimní příběh hlavních a vedlejších postav, který se vyvíjí i obrací do minulosti, Přechody plynulé.
Obdivuji tohoto autora, jeho zralou prvotinu a současně i dílo poslední. Miluji poctivé knihy s opravdovým příběhem skvostně vystavěné a čtenáře nenudící. Kde navíc přes všechna protivenství spravedlnost nakonec vyhraje, jako v pohádce. Není to však pohádka, že. Toto dílo není určeno pro umělecké snoby však má ambici okouzlit i je! Já říkám skvělé! Autor poctivě napsal poctivou knihu, bez žádných uměleckých samoúčelných brikulí. A jde to i dnes, navzdory tomu, že prý vše už bylo napsáno!
A současně dodávám, že bez poctivé práce by takové vynikající dílo vzniknout nemohlo. Protože Stieg Larsson pracoval jako novinář, jeho přípravy k románu byly důkladné. Než začal psát, vypracoval detailní synopsi deseti knih. Psát začal v roce 1997, ale nakladatele kontaktoval až v létě roku 2003, to už měl dokončené dvě knihy a pracoval na třetí. Obrátil se na nakladatelství Piratförlaget, které jeho rukopisy odmítlo hned dvakrát. Na podzim roku 2003 však s Larssonem podepsalo smlouvu na vydání všech tří knih nakladatelství Nordstedts . Jak jsem však již řekla, SL se vydání nedožil.

mil_1
Zajímavostí je, že v jeho laptopu se nachází ještě NĚCO! Asi měsíc před smrtí poslal Stieg Larsson své celoživotní přítelkyni Evě Gabrielssonové (poznali se v 18 letech na mítinku proti válce ve Vietnamu, děti neměli) e-mail, v němž sděluje, že dokončil zhruba polovinu čtvrté knihy. Napsal prý začátek a konec, ale střední část zatím zůstává rozepsaná. Je otázka, zda by Eva Gabrielssonová, která se na psaní románů z velké části podílela, byla ochotná knihu dokončit. Celou záležitost však vážně komplikuje dlouholetý spor o dědictví mezi Evou a Stiegovou rodinou. Stieg Larsson žil s Evou až do své smrti, nebyli však oficiálně manželé.

Zdroj informací o autorovi

fotka hrdinů a hrdinky

 Larssonova trilogie Milénium se nyní dočkala i filmové podoby. V produkci švédské agentury Yellow Bird vznikly na motivy všech tří dílů Milénia stejnojmenné celovečerní filmy. A po předloze se sápe i Hollywood. Filmové zpracování knihy Muži, kteří nenávidí ženy bude mít svou českou premiéru 1. července 2010. V tomto roce se chystá i premiéra druhého a třetího dílu trilogie.

Brněnské nakladatelství HOST mělo šťastnou ruku a dobrého typaře!(nebo tipaře, Roji??)

  3 Responses to “Aktualizováno: Napiš knihu, zemři a stań se nesmrtelným..”

  1. Tak to už se těším!

  2. Napiš knihu, zemři a stań se nesmrtelným…pekneee

  3. Liliano, komerční odkazy tady nemáme rádiupaluj jinam, díky.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.