Kvě 242010
 

- a my, co máme rádi literaturu, se zase vracíme do běžného života.O mezinárodní veletrh Svět knihy v Praze, konaný v Průmyslovém paláci holešovického Výstaviště, spojený s literárním festivalem byl velký zájem!!!

Přestože ředitelka Dana Kalinová ještě nemohla uvést přesná čísla, prozradila alespoň, že především SOBOTA patřila vzhledem k tržbám za prodané vstupenky k rekordním dnům dosavadní historie a odrazí se i v bilanci celkové návštěvnosti. Domnívá se, že by letošní počet návštěvníků čtyřdenního svátku literatury -cca  45.000 lidí  mohl zhruba o pět tisíc překonat loňský výsledek.  TAKŽE nás bylo 45 000, MILÁNCI! SUPER!

Čestným hostem bylo letos Polsko, což se projevilo účastí 15 autorů včetně sedmaosmdesátileté nositelky Nobelovy ceny, básnířky Wislavy Szymborské. I přes všeobecnou krizi přesáhl počet vystavovatelů čtyři stovky. Celkem se tu prezentovali vydavatelé ze čtyřiatřiceti zemí, zájemci si mohli veškerou produkci zakoupit s veletržní slevou.
Příští rok bude čestným hostem veletrhu Saúdská Arábie a chystá se prý skutečně veliká prezentace s tématem arabské literatury. V roce 2012 bude čestným hostem Rumunsko a o rok 2013 projevilo zájem Slovensko, prozradila i další pikantnosti ředitelka Kalinová.
V sobotních Lidovkách, části zvané Orientace, jsem si přečetla velmi hezký a velmi dobře zpracovaný článek mé oblíbenkyně Daniely Iwashity  Nikdo není vítěz  o spisovateli Janu Balabánovi, nedávno zemřelém a také rozhovor s polským spisovatelem, autorem Zaklínače, Andrzejem Sapkowským, pohybujícím se v žánru sci-fi, mnou nemnoho sledovaném.
Podívala jsem se, zda jeho legendárního Zaklínače máme v naší knihovně a neobjevila jsem pohříchu ani pentalogii Zaklínač, ani jiné dílo toho autora. Chtěla jsem doplnit chybějící díla v nakladatelství Kosmas a NIC… škoda. Snad někdo by mohl postrádat??? Na Aukru jsem našla celý cyklus za 1550,- Kč, to se mi zdá ale mnoho. 

Se svým blízkým přítelem z Ostravy jsem hovořila o  Balabánovském textu v Lidovkách (čteme stejné noviny) a on konstatoval … zemřel a najednou takový zájem o něho, jako vždy, s křížkem po funuse … Slíbil mi před týdnem, že se na něho zeptá, jaký byl, a to svého kamaráda spisovatele. Nezeptal se, zapomněl. A mě doporučil, až přijedu do Ostravy, že mě TAM zavede, a já mohu se ptát po jeho sousedech. Zazvonit a zeptat se. Hmm. Už jsem psala, že až jeho smrt mne vybudila přečíst si jeho útlé knihy povídek. Zaujaly mne. Není to líbivé nablýskané zboží, ale zboží potřebné. Zahuštěné črty o lidech na okraji společnosti, ale ne těch, kterým je tam dobře. V knize Prázdniny je vloženo CD se 4 povídkami jím čtenými. Pozoruhodné, syrovější než kniha. Jeho přednes umocňuje pocity z četby. Pocity marnosti a přece naděje. Ale to mi hned nedošlo … až když mě na to upozornil jiný Ostravák – Tosk. 

Před hodinou jsem si přečetla, že zemřel Petr Muk, mlád 45 let. Množí se úvahy jak a proč … a já znovu si uvědomuji, že duševní nemoc je stejně zákeřná a smrtící jako nemoc tělesná. Ač málokdo z nás sytých to tuší … zdenka

Zde naleznete veselou Nohavicovu píseň o velikánech naší poezie. A zde se k této písni  vyznává. 

Poznámka: na obrazovou upoutávku jsem použila motiv z banneru na stránkách www.sapkowski.cz – upoutávka na připravovanou hru na motivy zaklínače -  The Witcher

 

  8 Responses to “Svátek knihy a té polské zvláště, skončil -”

  1. Já jsem na tom s Balabánem stejně – máme ho sice v knihovně doma, ale až teď si ho asi přečtu. Jinak díky za tip na to CD.

  2. Mně tedy Svět knihy vrátil do běžného života hned v poslední den svého konání – v neděli ráno. Ano, pan Sapkowski byl skvělý a slyšet a vidět ho byl zážitek. Prezentoval svou nejnovější knihu Zmije, kterou si zatím v češtině nekoupíte. Na veletrhu jste si vůbec od Sapkowského v češtině mnoho koupit nemohli. Zvláštní prezentace autora na knižním veletrhu. V neděli měl přijet představit svou nejnovější knihu pan Pilipiuk. Bohužel, zůstalo jenom u toho záměru. Polská strana v neděli nenabídla ani Pilipiuka, a co jsem se ptala tak ani novou knihu :-/ Dosti nepřijemné pro člověka který není zrovna z Prahy. Bylo nás sice 45000, ale někteří z nás o své účasti v příštím roce vážně zapřemýšlí.
    PS: neshánějte Zaklínače, zkuste Narrenturm.

  3. Marto,CD jsem už vyposlechla potřetí, a to se sama sobě divím v tom momentálním stavu věcí. Člověk si na to musí udělat čas a vyposlechnout soustředěně.

  4. Děkuji kiwi za aktualitu. To co píšeš není opravdu zrovna k pochvale … zvláštní prezentace … Narrenturm rozebráno není, objednám. Děkuji. Mimochodem zrovna připravuji besedu pro sedmáky o sci-fi a fantasy, tak se do toho žánru zrovna nořím … jen tak lehce, abych nezabředla :) )). Četla jsem pilně jen Verna a Lema, potom už ojediněle Nonstop (Aldis), Den trifidů, Koule … žánry se prolínají, fantasy jsem dosud nezkusila …

  5. zuzi,tak to ti doporučuji pana Pilipjuka!!! :-) Já jsem z něj tedy okouzlená stále znovu. I když já jsem úchyl, takže nevím, jestli jsem ten správný rádce. Jeho Kuba Vandrovec je nepřekonatelný, ale zamilovaná jsem do knížky Sestřenky. Ovšem je hodně jiný než Sapkowski. Hodně. Jo a moje paní tchýně hned vedle Sapkowského staví pana Lukjaněnka. Jeho "hlídky" (Denní hlídka, Noční hlídka atd.). Moje dcera považuje skvělé všechny tři jmenované autory. Lukjaněnko asi není Polák, ale to snad nevadí :-)

  6. Kiwi, ty jsi proti mě znalec … já jen tak někdy zabrousím do sci-fi opatrně … nicméně děkuji za ta jména. Dávám dohromady tu besedu, nevařím z čisté vody, neznámé a hodné kolegyně z knihovnické konference mi poslaly několik besed a tak pročítám a selektuji a tmelím atd … je to hezká práce, ale mravenčí … Jméno Pilipjuk jsem opravdu nikdy neslyšela, je z rodu jako Tidlitát nebo Tydlitát? :) ))

  7. Zuzi, rozhodně nejsem znalec. Lukjaněnka jsem dokonce osobně nečetla, ale já pořádně nedočetla ani Pratchetta. Kousky ano, s velkou chutí kdykoliv a v jakémkoliv množství, ale posledních pár let nevydržím dlouho u jedné knížky. Ovšem dámy z rodiny se snaží o mé povznesení a podstrkují mi hodnotnou literaturu :-) Tydlitát mi nic neříká. Pilipjuk je trochu humoristický, trochu parodie, hodně mrtvol, spousta zbraní a alkoholu, jako třešnička na dortu mí oblíbení krávodlaci. Řekla bych že milovník pokleslých žánrů (jako já) blahem vrní, jemná umělecká duše zhnuseně odloží. Kdybys ho chtěla zapůjčit, tak mám mail magda tečka cb zavináč seznam tečka cz.

  8. Kiwi, zvážím to, děkuji, teď čtu více než dříve, ale jen proto, že se doma nic jiného po večerech nedá dělat, za 14 dní už to bude jinak a ztěží zvládnu noviny, myslím. Tydlitát mě napadl ani nevím proč, asi takové podobně znějící jméno taková variace, je to z písničky: Tydlitát měl na Žižkově ženu dvě děti a byl pokrejvač račte věděti … mimoto měl kamaráda Tondu Bureše, kterej mu pomáhal na střeše… milovník pokleslých žánrů jsem i já, zrovna čtu Věrnost od Pecháčkové a jak si libuju (už potřetí)

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 120 access attempts in the last 7 days.