Kvě 102010

Literatura v první linii – Výstaviště 13.-16. května

Tak nám je zase o rok víc a za pár dní se sejdem zase v Praze.

svet knihy

16. mezinárodní knižní veletrh a literární festival
Datum: 13. – 16. května 2010
Místo konání: Výstaviště Praha – Holešovice

Čestný host: Polsko
Hlavní téma: Rosteme s knihou – literatura po děti a mládež, Literatura a sbližování kultur

Svět knihy Praha 2010 očekává vystavovatele a hosty ze 34 zemí a 30 000 návštěvníků. Krize festival nezasáhla a zájem vystavovateků nepolevil. Praha prý bude literárním rájem.

Veletrh v číslech:

Počet vystavovatelů          414

Počet stánků                  194

Výstavní plocha             2930 m2

Počet účinkujících           438

Počet pořadů                       391

Počet výstav                         21

Vstupné:

Jednodenní   – čtvrtek 120,- Kč

– pátek, sobota 100,- Kč

– neděle 50,- Kč

Děti a mládež 6-18 let,

studenti, důchodci a ZTP   50 Kč

Děti do 15 let v doprovodu

obou rodičů zdarma

Čtyřdenní vstupné 200 Kč

Podrobný program festivalu naleznete zde

Já bych doporučila zpestřit si prohlídku  některou z 21 výstav, které pořadatelé v Průmyslovém paláci Výstaviště připravili.

K vidění zde budou například knihy a knižní ilustrace ověnčené cenami, fotografie, dětské kresby i unikátní obrázky ze soli. Ze zahraničí se podařilo získat dvě pozoruhodné knižní kolekce.

Ta první věnovaná Ceně Astrid Lindgrenové dorazila ze Švédska a představí knihy z celého světa, které získaly prestižní mezinárodní ocenění za dětskou literaturu. To začala udělovat švédská vláda v roce 2002 na počest nejslavnější švédské spisovatelky dětských knížek. Cena Astrid Lindgrenové může být každoročně udělena autorům, ilustrátorům i organizátorům různých aktivit na podporu dětského čtenářství, bez ohledu na jejich jazyk či národnost. Jde o největší literární cenu za dětskou literaturu a její laureát obdrží 5 milionů švédských korun – tj. asi 540 000 eur.

Veletrh dětské literatury v Bologni zapůjčil do Prahy kolekci knih, jež byly v letech 2000-2010 nominovány na Cenu BolognaRagazzi, respektive které ji získaly. Cena s více než čtyřicetiletou tradicí je každoročně udělována za nejlepší beletristické dílo, literaturu faktu a v rámci tzv. kategorie nových horizontů".

A předtím  bych rozhodně navštívila Kouzlo literární noci malostranské …  Četbou ze 17 knih současných evropských autorů ožije již 12. května, od 18.00 do 23. hodi, během 4. NOCI  LITERATURY 17. míst Malé Strany.  Zde aviso a program.

Mezi předčítači se objeví  Jan Budař (Tam, kde jsou tygři domovem), Jiří Langmajer  ( Skleněný pokoj) a jak oznámily Lidovky v nadpisu  – číst budou i Mádl a Issová, v současné době nejpopulárnější čeští herci. Dodává zuzi. Inu, drzé čelo lepší než poplužní dvůr a čím větší trapas a průser, tím větší proslulost. Ale že to budou zdůrazňovat i lidovky, no potěš koště …  … Líbí se mi ale  moc letošní logotyp Světu knihy. Jak jednoduché a případné. Jak vidno, možnosti tu stále ještě jsou!