Kvě 032010
 

se slečnami

Ach jo… kde jsou ty staré dobré časy, kdy bylo na všechno dost času, nikam se nespěchalo … a všechno se vyrábělo a dělalo s pomyšlením, že to má sloužit "navěky" a být krásné na pohled.  Kniha, knižní vazba a ke knize patřívalo ex libris, taková hezká libůstka …

Ex libris v latině znamená doslova z knih, ve smyslu Tato kniha je z knih pana XY.  "Oznámení" původně tištěné při tisku knihy, nejčastěji na tzv. přídeští (část předsádky nalepená na vnitřní straně desek), které označuje vlastnický vztah určité osoby k danému výtisku knihy. Zpravidla obsahuje jméno vlastníka, bývá i v podobě erbu, znaku, motta či sloganu.

Dnes se většinou jedná o papírovou nálepku formátu A6 nebo menší, umístěnou na některé straně knihy nebo otisk razítka.

A dnes ex libris do svých knih vkládají jen opravdoví fajnšmekři a drobná grafika ex libris je více předmětem sběratelství než původním účelem – ač jistě trochu nepraktickým spíš známkou ušlechtilosti, vytříbenosti a smyslu pro krásu než snahou o "podepsání" každé své knihy.

TS má občas spády vyhledávat zaujaté slečny a paní ve spojení s knihou, tak si udělejte hezkou uměleckou chvilku a mrkněte na slečny pózující na ex libris většinou jen velmi lehce oděny. Na některých grafikách i v doprovodu svého obdivovatele.

http://www.jessamyn.com/naked/ 

http://www.jessamyn.com/naked/color.html 

http://www.jessamyn.info/nakedlib/index.php?x=7  (archiv 20ti ex.libris, klikat na next)

 

a jako bonus - jedna sympatická paňi :)

http://galleries.spizcash.com/JessicaJaymes/Librarian/BigPics/picture01.jpg 

  2 Responses to “EX LIBRIS”

  1. ha!téma hodnotím na 1* :)

  2. TS,mne tedy nepřekvapuješ!! :)

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 120 access attempts in the last 7 days.