Dub 252010
 

starší, ale dobrá

 
Není náhodou, že poslední dobou aktuálně rezignuji na knihy pro dospělé a pročítám knihy oficiálně určené dětem. Inu, zdá se mi všeobecně není to tak nyní striktní, hranice sho2e bourají za běhu a dnes jsou knihy pro děti krásnější než knihy pro dospělé a také je mnohdy nečtou děti ale nejspíše dospělí, a také je dospělí pro svou radost píší  …, protože mohou být poetické a jít po této linii, mít hezký příběh – autoři zde nacházejí často své útočiště… knihy pro dospělé se řítí někam za hranici srozumitelnosti a imaginace je mnohdy čtenáři nesrozumitelná a tak se tyto moderní knihy stávají stejně jako vizuální umění často rejdištěm intelektuálních a převážně vážných snobů …
Jsem ráda, že i kamarádka Milada nedávno ocenila některé knižní kousky, které jsem jí předložila (Roald Dahl, Eoin Colfer). Ale tuhle ještě nečetla:
Standa a dům hrůzy: Arnošt Goldflam

Tuto knihu jsem zhltla na jeden zátah, mám ráda autorův styl. Je tak trochu retro, člověk se rázem ocitne v naivním světě kladnýchho_in hrdinů z Rychlých šípů, i jména jsou taková mile starosvětská … Jenda, Standa … zato příjmení továrnická, známá z z Červené knihovny, ale velmi rafinovaná … žádní továrníci Horští ale manželé Rozkošní a Neskuteční … ale pozor … tento trochu decentní nevzrušivý styl nás nenápadně a jakoby mimochodem zanese do toho nejhoršího a nejstrašnějšího světa zločinu a násilné smrti, který reprezentují inženýrka Rozkošná a profesor Rozkošný! Svým přistěhováním a ovládnutím dosud obyčejného činžovního domu ohrožují všechny jeho obyvatele, kteří se nakonec sjednotí a jak ten strašlivý příběh dopadne, a zda zlo bude po zásluze potrestáno, si přečtěte sami.

Kniha je velmi případně ilustrována Lucií Lomovou – byla redaktorem nakladatelství vybrána ze všech ilustrátorů opravdu nejlépe a kromě úžasných černobílých obrázků, dokreslujících chmurný, ale přesto svým lidským rozměrem naději vzbuzující příběh, zaujaly mne její odporné iniciály se všemi atributy béčkových hororů.
Uvedenými obrázky vám přibližuji dvě klíčové scény toho úděsného románu. Na podlouhlém pásu vidíte padající plechovou figurku kašpárka, která při útěku z domu hrůzy, na schodech, vypadla Jendovi z únikového zavazadla a …..
Na další ukázce monumentální scéna kolektivního pokusu o útěk z domu hrůzy.

ho1

  2 Responses to “Standa a dům hrůzy: Arnošt Goldflam”

  1. Díky za tip, to si s dětmi určitě přečteme, ale spíš se v tom budu rochnit já.

  2. Evi,tak to jsme na tom stejně :) !

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.