Dub 232010

ve věku 49 let

balaban

Spisovatel Jan Balabán náhle zemřel. Informoval o tom jeho přítel Ivan Motýl. Zemřel ve spánku v noci na dnešek. Dům, ve kterém poslední léta psával, byl téměř vsazen do ostravského areálu Vítkovických železáren. Z jeho tvorby to také bylo cítit. V současnosti Balabán již třetím rokem dokončoval příběh, kterým se vyrovnával se smrtí svého otce.
Autor oceněný cenou Magnesia Litera a nominovaný na Státní cenu za literaturu proslul zejména jako autor existenciálních povídek.
Jeho nejslavnějším dílem je právě povídková kniha Možná že odcházíme. Právě ta byla v anketě Lidových novin vyhlášena Knihou roku 2004 a získala také cenu Magnesia Litera za prózu a ve stejném roce i nominaci na Státní cenu za literaturu. Vedle dalších povídkových knih vydal Balabán například román Kudy šel Anděl (2003), komiks Srdce draka (2001) a byl spoluautorem hry o Petru Bezručovi (2009) – spolu se svým přítelem Motýlem, je na repertoáru Bezručova divadla v Ostravě. Balabán naposledy vydal soubor povídek Jsme tady (2006).
Narodil se v roce 1961 v Šumperku, ale celý život prožil v Ostravě. Město miloval v celé jeho drsné kráse i primitivnosti a nešetřil ho. Významně se podílel na jeho kulturním životě.

nekrolog v Lidovkách od Jiřího Peňáse

a text, co mne zaujal

zdroj

One Response to “Spisovatel Jan Balabán zemřel dnes nad ránem”