Dub 232010
 

ve věku 49 let

balaban

Spisovatel Jan Balabán náhle zemřel. Informoval o tom jeho přítel Ivan Motýl. Zemřel ve spánku v noci na dnešek. Dům, ve kterém poslední léta psával, byl téměř vsazen do ostravského areálu Vítkovických železáren. Z jeho tvorby to také bylo cítit. V současnosti Balabán již třetím rokem dokončoval příběh, kterým se vyrovnával se smrtí svého otce.
Autor oceněný cenou Magnesia Litera a nominovaný na Státní cenu za literaturu proslul zejména jako autor existenciálních povídek.
Jeho nejslavnějším dílem je právě povídková kniha Možná že odcházíme. Právě ta byla v anketě Lidových novin vyhlášena Knihou roku 2004 a získala také cenu Magnesia Litera za prózu a ve stejném roce i nominaci na Státní cenu za literaturu. Vedle dalších povídkových knih vydal Balabán například román Kudy šel Anděl (2003), komiks Srdce draka (2001) a byl spoluautorem hry o Petru Bezručovi (2009) – spolu se svým přítelem Motýlem, je na repertoáru Bezručova divadla v Ostravě. Balabán naposledy vydal soubor povídek Jsme tady (2006).
Narodil se v roce 1961 v Šumperku, ale celý život prožil v Ostravě. Město miloval v celé jeho drsné kráse i primitivnosti a nešetřil ho. Významně se podílel na jeho kulturním životě.

 nekrolog v Lidovkách od Jiřího Peňáse

 a text, co mne zaujal

zdroj

  One Response to “Spisovatel Jan Balabán zemřel dnes nad ránem”

  1. Včera jsem, ostatně jako každý večer poslední dobou, hovořila s jedním kulturně založeným Ostravákem a trochu jsme se věnovali bejváku zesnulého pana Balabána, zaujala mne informace o tom domu kde bydlel… nějaký dům se nám podařilo najít na Google Earth, však nejsme si jisti, zda je to opravdu Mgr. Jan Balabán spisovatel, kdo zde bydlí …

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 93 access attempts in the last 7 days.