Dub 192010
 

Slovo počeštělé … anglicky COMICS – comic strip = žertovný (komický) pás. Obrázkový seriál, líčící nějaký příběh, provázen jen nezbytně nutným minimem textu. Ten je zúžen zpravidla výlučně na dialog nebo emotivní monolog (citoslovce!) a vychází postavám z úst v podobě bublin (není pravidlem, ale jest to klasikou a dobrým tónem = známkou komiksu).

busch

Prototyp současných comics vytvořil německý básník a malíř Wilhelm Busch (1832-1908) šedesátidílným humoristickým seriálem Vít a Véna.

disney_komiks

V 80. a 90. letech se objevují obrázkové seriály v anglickém a americkém tisku a mezi dvěma světovými válkami dosáhly světové proslulosti zvířecí seriály Walta Disneyho (1901-1966) s figurkami myšáka Mickeyho, kačera Donalda, psa Pluta atd …
U nás se stal populární seriál Jaroslava Foglara o chlapeckém klubu Rychlých šípů.
Po 2. světové válce vzniká zejména na Západě úplná záplava komiksů různého druhu a v některých případech se stávají levnou a lacinou náhražkou skutečné literatury. To však již dnes neplatí. A také dobové komiksy, i když na ně mnohdy nahlíženo bylo jako na brak, jejich béčková kvalita získala naopak časem na ceně!

Komiksy přestaly parazitovat na přepisu klasických knih a staly se postupně samostatným fenoménem a kultem. A svojí kvalitou – nejen výtvarnou, ale také uchopením tématu, zkratkou … dosáhly v mnoha případech optimální dokonalosti.

saudek

Komiks se ujal i na našem paloučku. Jmenovala bych dnes již klasika Káju Saudka – 50. a 60. léta 20. stol. (MIMOCHODEM … před pár týdny vydaná první důstojná monografie věnovaná kreslíři Kájovi Saudkovi na trhu vydržela pouhý týden. Za tu dobu se rozsáhlé a objevné publikace, nazvané prostě Kája Saudek, která stojí patnáct set korun, vyprodalo všech tisíc výtisků!!), nezapomínaje na Ondřeje Sekoru, ale nejraději mám Františka Skálu mladšího a jeho Cílka a Lídu ... v dvojím provedení – malém a posléze velkém a předcházejícího Vlase a Bradu.

cilek

skala_10003

skala_10001

A ještě pro oživení komiks s AHA

Za námět (hitovku) děkuji TS, provedení zuzi

  2 Responses to “KOMIKS * KOMIKS * KOMIKS !!!”

  1. doporučuji jeden talentovaný komix, který je docela nedaleko
    http://liska.bloguje.cz…jizda.php
    a ještě má další na svém blogu http://liska.bloguje.cz

  2. Dík, nahlížela jsem včera a pomalu se mi to načítalo, tak jsem byla "odvelena", páč se zase něco dělalo co spěchalo …vypadá to na první pohled tak hezky, že samotnou mě to ponouká zkusit komiks …

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.