Bře 312010
 

bylo, je a bude!

fragonard_ctouci-divka
 
 
Jean -Honoré Fragonard (1732 -1806)
Čtoucí dívka, 1770
National Gallery of Art, Washington
 
Mladá, podle dobové módy oblečená žena drží knihu, kterou čte, vznešeně, jako by nesla k ústům šálek čaje: jen čtyřmi prsty a malíček má lehce odkloněný. Čtení je něco lehkého, téměř se vznáší, nikde ani stopy po soustředěném hledání skrytého smyslu textu. Malíři se podařilo při čtení zachytit dva okamžiky: pohled pozorně upřený na řádky, avšak zároveň i volně bloudící a ztrácející se v citech, ve snění vyvolaném četbou.

 

A prosím ještě jeden související obraz. Ale starší … tento malíř zemřel, když se Jean -Honoré Fragonard narodil …

 

raoux_1

 

Jean Raoux (1677-1734)
Dopis, 1720
Louvre, Paris

Francouzští malíři žánrových výjevů navazují v 18. století na tradici holandského malířství 17. století. Ale mnohem více než jejich předchůdcům jim záleželo na zadržení letmých okamžiků, na zobrazení krásných chvil. Obraz se stává momentkou: gesto, držení těla, oduševnělý pohled zachycující tajemství ženskosti. List je nepochybně milostný dopis (svědčí o tom portrét muže na vnitřní straně otevřené dózičky na šperky), avšak obraz nechce vyprávět žádný příběh, nýbrž ukazuje něco jiného: okamžik lásky. … A pro vaši radost ještě jeden obraz tohoto malíře, je velmi podobný:

raoux_2

Ale vraťme se ještě ke Fragonardovi: 
Jean-Honoré Fragonard byl francouzský malíř a grafik pozdního rokoka. Jeho dílo je považováno za nejvýznamnější příklad rokoka; vyznačuje se použitím barev, lehkostí, smyslem pro detail, zobrazuje postavy mnohdy v intimní atmosféře zastřené erotiky. Jeho dílo čítá, krom různých grafik, na 550 obrazů. Známé se staly především žánrové obrazy, jako třeba Houpačka. Podívejte zde na malou přehlídku jeho obrazů. Mezi nimi najdete i rozkošnickou a frivolní Houpačku – je to velmi známý obraz, určitě jste se s ním setkali:

 

fragonard_ABC

 

Povšimněte si blíže těch obrazů … rokoko je reakcí na baroko, tedy přesněji – snahou nahradit jeho monumentálnost a okázalou reprezentativnost intimnější náladou pohodlného soukromí, zjemnělostí, až erotičností. Ten pohyb a barokní okázalost, oblost a vlnění" tam ovšem stále jsou – jen rokoko není tak strnulé – afektované… ve Fragonardových obrazech je velmi dobře znázorněno to jemné neznatelné chvění a současně i barokní okázalost, bohatost, která je i známkou rokoka. Rokoko je ale prostě křehčí, smyslnější …

 

K obrazům – citace z knihy Ženy, které čtou jsou nebezpečné / Stefan Bollmann a o rokoku volně využito heslo Rokoko z Wikipedie. z.

 

 
 

  6 Responses to “Čtení mezi řádky ….”

  1. Knížka malá a hubená, pani by se nevyplatilo ani si pořizovat geniální deku s rukavicemi, jak´s jí zmínila ve starším spotu. A že tenkrát muselo bejt v těch chalupách chladno:-)

  2. cha! to je ona!dívka ve žlutém a s moc pěkným předsevzetím.
    Tu pravidelně sleduju na obrázku, co jsem poslal minule :) )

  3. jinak ale musím pochválit, článek je perfektní :)

  4. Sejra,těší mě, že ta odlišná témata dokážeš tak geniálně propojit, zdá se, že lázně na tebe měly celkově příznivý vliv – ani intelekt po těch kůrách nezaostává!

  5. TS,také tebe musím pochválit. Byl to takový malý test, nezastírám; proto konstatuji, že tvoje pariferní vidění je OK! Pro ostatní zdroj:
    http://pic.imagefap.com…07666.jpg

  6. TS,děkuji za pochvalu. Téma mě hodně zaujalo…

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.