Bře 252010

A jeho Chrudošův mix přísloví, který vyhrál knižní klání v Lipsku

chrudos

Soutěž o nejkrásnější knihy světa, jejíž výsledky se pravidelně vyhlašují na knižním veletrhu v Lipsku, patří k nejprestižnějším mezinárodním kláním. O to větší úspěch je, když se zadaří i Čechům. Jako letos: výtvarník Chrudoš Valoušek si za knížku Chrudošův mix přísloví odnesl jeden z čestných diplomů – po boku Číny, Nizozemska, Polska či Švýcarska. Jeho titul, vydaný nakladatelstvím Baobab, se prosadil v konkurenci 634 knih z dvaatřiceti zemí.

O Chrudošovu knížku byl na veletrhu velký zájem, u jejího stojanu na lipském výstavišti se stále tlačili zájemci, kteří si v ní chtěli zalistovat. Už na první pohled zaujala barevností, rozverností, hrou. Na rozdíl od dalších oceněných titulů totiž není Chrudošův mix přísloví kniha založená na fotografiích či reprodukcích a jejich souznění s textem, ale na autorské fantazii, asociacích, nápadech. Je vlastně trochu bláznivá. A je také hodně rukodělná, všechny psané texty v knize si autor ryl sám.

Nespoutanost a poctivost zdůraznila ve svém hodnocení i mezinárodní porota: "Malá knížka s neobyčejnými, energickými a barevně intenzivními ilustracemi (…) Papír a vazba jsou dobře zvolené a dávají knížce navíc silnou identitu."
Zprávu jsem převzala z e-mailu, který před chvílí přišel do knihovnické konference od pána
Mgr. Roman Giebisch, Ph.Dr z Národní knihovny. V poslední větě textu se ptá, zda jim máme ve své knihovně, a já hrdě hlásím, že v naší knihovně jest přítomna dvakrát!!! Zde důkaz

Chcete io ní vědět i něco více??? Psala jsem o ní zde na spřízněném blogu. Mám totiž vytříbený vkus :) ))))!

2 Responses to “Ať žije Chrudoš Valoušek!”

1. Koukám …budu muset zavést novou rubriku nebo to ta Knižní novinka týdne ještě snese??? Já myslím že jo! Neboť! Kdo o téhle knížce předtím věděl? Přiznejme si to. Málokdo. Krásné knihy jsou na okraji zájmu občanů, kteří ve velké většině o svůj vkus nepečují a nekultivují ho zájmem o krásné knihy a vůbec kulturno … no začít se má od plínek… ale KOUKÁM – tady vedle do novinek, že vyšel znovu SALINGER a jeho KDO CHYTÁ V ŽITĚ … zdá se že někdo pružně zareagoval na Salingerovu smrt… a je to dobře, ten román stejně jako Chrudošův mix přísloví stojí za přečtení!

2. moc rubrik znamená zmatek :) spíš si to dobře rozmysli, většina článků by se vešla tak do pěti. Dej jim třeba šikovnější názvy.