Bře 232010
 

vaculik_Mám neochvějný pocit , že zjara valnou část národa zaměstnává řešení problému, kdy začíná jaro. Nemyslím podle kalendáře, to se dnes nenosí, zvykli jsme na volnomyšlenkářství (ovšem projevujícím se z mnoha důvodů čím dál více v mezích zákona" – existuje přímá úměrnost: čím dále od sametovky" tím více… ale to bychom se zasekli, pokračujme dál… ) a pochybujeme, nechceme si někým něco nechat podsouvat! Nás zajímá to opravdové JARO. Někdy přece začínat musí … jaké jsou jeho známky? Kalendář je formalismus! Začátek jara je pohyblivý svátek!
Mnozí očekávají přílet stěhovavých ptáků, skřivan není směrodatný – zajímají nás vlaštovky možná rorýsi, jiní hloubají nad záhonem zda talovín či sněženka, nebo snad čemeřice … ne, ta je něco jako skřivan .. příliš spěchá… Čtenáři znalí a vyspělí jsou celí nesví, kdy se objeví fejeton Ludvíka Vaculíka – ano, jsou na jeho každoročním fejetonu závislí ale on s ním nespěchá, nechává své fanoušky mnohdy vycukat až do května … a co já?
Já poznám kdy je jaro podle svého pocitu, že nastal čas odložit knihy a věnovat se jarnímu úklidu a hlavně zahradě. Uhrabat, ostříhat a šlechtit! Po zimě, kdy jsem se věnovala povalování v poloze ležmo a čtení knih – ostatně tak nějak člověk obecný od pradávna má zvykem fungovat … knihy zjara radostně odkládám a vyrážím ze sloje na vzduch. Nejdříve ovšem tu sloj vycídím. Včera … včera jsem to přehnala … luxovala jsem pavučiny za skříněmi a mám asi ucpanou jimi hadici, neboť saní mi nepravidelně vynechává. No, snad bude stačit jen pročistit rouru! Ano, pro mne jaro začíná, když už to opravdu dál nejde, naděje na přečtení odložených knih definitivně dodoutnala.  A tak knihy nedočtené balím a odnáším do práce (do knihovny). To skutečné JARO je tady!!!
A tak jsem včera jsem doma spakovala  Stopařova průvodce (Adams) a Moře (Banville) a kapitulovala. V dohledné době je nedočtu. A aktuální seznam nedočtených a nepřečtených knih ještě doplním sloupkem knih v práci, připraveným k transportu domů. Ano ZDE ten pomník zveřejním jmenovitě, a pak ten obelisk rozpráším do všech "světových" regálů, abych, zase až začne zima ( a to taky beru hodně  pocitově…), pokorně si ty svazky zase znovu nastřádala … Hmmm, a tak se sem ještě když tak vraťte. Pro váš dobrý pocit, že jste toho přes zimu stihli více než já! Zdenka

 Tak ten seznam Knih nepřečtených (evokuje mi to "hradů spatřených" …)

Já a svět – svět a já /Brigitte Labbé  (netradiční kniha pro děti – témata: Život a smrt, Bohové a Bůh, Svoboda a nesvoboda, Štěstí a neštěst, Dobré a špatné)

 Nebe, peklo, ráj / sestavil Petr Šrámek  (antologie české poezie pro děti 20. století – velmi netradičně poctivý a krásný  výběr! zde na blogu

 Povídání pro děti / Peter Bischel ( PB je vypravěčem příběhů, na jejichž počátku stojí obyčejná lidská pochybnost; hrdinové jsou podivíni a trebelové vzpírající se přijímat všeobecně sdílené pravdyo světě a věcech v něm)

Třináctery hodiny a dvě další pohádky / James Thurber  ( pohádky se svérázným humorem, nevšední fantazií, vynalézavostí a hravostí)

Fantastický pan Lišák / Roald Dahl - (Boj farmářů s rafinovaným panem Lišákem – zfilmováno)

Standa a dům hrůzy / Arnošt Goldflam  (snahy Standy Neskutečného a jeho přátel vymanit se ze spárů odporných zločinců, manželů Rozkošných)

Tradiční zahrádka / Inga-Maria Richebergová  (z bohaté pokladnice rad našich předků … no to bych ještě mohla lehce zvládnout, abych aplikovala ještě letos!)

Písně mravenčí chůvy / Daisy Mrázková ( verše pro děti a obrázky autorky…)

Duhové pohádky / Daniela Fischerová (Barvy!)

Jsou to většinou knihy pro děti, ale jsou to také "zbraně míru s dalekonosným dosahem, přátelé". Proto ČTĚTE!!! zuzi

 

 

 

 

  6 Responses to “Čtenářovo jaro”

 1. Jaro je tu a bude krátké.jestli nemáš na douglase Addamse čtenářskou chuť, třeba by byla chuť na jeho videa. http://media.bloguje.cz/788418
  Jsou ale anglicky, připouštím.. Byl to jeden z mála lidí, kteří věděli kde maj svůj ručník.
  Nicméně se mi líbí ten poetický obrat, co s knihami uděláš.
  Jedn dobu jsem trenoval, jak se oprostit od závislosti na věcech a tak mne jich mnoho opustilo a zase jiné se vrátily odjinud. Tomu se říká koloběh nepotřebných věcí v přírodě.

 2. … zase "jeden" co mě upozorňuje na ten jeho ručník … a já to tak vtipný zase nevidím… hmm, v tom koloběhu jsem hodně zapojena, hlavně recykluji použité oděvy!

 3. Další teorie!!!Na přírodovědeckém webu jsem se dověděla, že se říká, že to pravé jaro je tu, když se objeví první ruměnice pospolné. Nevím jestli to byly ty první v ČR, ale v sobotu jsem je viděla vyhřívat se a pak rejdit – to když jsem do nich šťouchla na starém zpráchnivělém pařezu u hřbitova… Ať je to jak chce, změna už je nevratná!

 4. jaro ve městě se pozná, že vylézá čtenářka zahloubaná. Na autobusových zastávkách a v MHD vídáme pandemit čtenářka sluchátková čeleď okolí ignorující . Čtenářky nosí většinou knihy menší velikosti, bez obrázků a s přebalem tak aby nebylo poznat co čtou.

 5. hehe, hezký!!!, TS … pandemit….. jestlis tenhle novotvar vymyslel, klobouk dolů. Dobrý postřeh… u nás ve statisticky malém vzorku občanů na autobusové zastávce takřka nepostřehnutelné!

 6. zkus googlit, nemohl jsme přijít na vhodnější a tak jsem ho vymyslel a jeho sláva bude navždy spojena s tímto příspěvkem :)
  endemit – místně se vyskytující
  pandemit – všude se vyskytující

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 98 access attempts in the last 7 days.