Bře 172010

Ramón Casas y Carbo: Po plesu, 1895

Casas1

Ramón Casas y Carbo  (1866-1932)   Po plesu (Decadence) 1895 – Museo de la Abadia, Montserrat, Katalánsko

Katalánský malíř, ovlivněný tvorbou Maneta, Whistlera a Degase, nejen maloval obrazy, jež z něj učinily kronikáře jeho doby, ale také navrhoval četné reklamní plakáty. Casas rád a hodně cestoval, hlavně do USA a na Kubu a byl také spoluzakladatelem mělecké kavárny, v níž se scházela barcelonská avantgarda.

casas2

Pozici mladé dámy, jež klesla na divan vyčerpáná námahou plesové zábyvy a v ruce drží ohmatanou knížečku či sešit, který si při odpočinku prohlížela, opakoval Casas i jako motiv na plakátě propagujícím týdeník Pél a Ploma, kde byl ilustrátorem. Redigoval ho umělecký kritik Miguel Utrillo. Na plakátu mladá dáma, zahalená do růžového šálu – jak ostatně i sami vidíte – drží v ruce dopis, který právě čte.

Na obou verzích motivu je čtení jakousi přestávkou mezi velkými chody života. Jak velcí existenciální umělci vědí, není vždy nutno čekat na velké inscenace; v krátkých intermezzech je často skryto víc vkusu a vážnosti světa. Jsou to okamžiky, v nichž člověk život cítí.

Citace z knihy Stefana Bollmana: Ženy, které čtou, jsou nebezpečné, Knižní klub Praha 2008, překlad Ivana Führmann Vízdalová

Dovoluji si pro vaše poznání připojit i další obrazy tohoto umělce, z nichž sálá zdánlivá letargie, nehybná tajemnost okamžiku a minimální strohá atmosféra španělské země, která dala vzniknout tanci zvanému flamengo, kterého předzvěst rytmu z těchto obrazů cítím. Tedy … vlastně stejný inspirační pramen. Zdánlivě se nic neděje, ale vnější znaky a barevné akcenty dávají tušit, že je zde  skryt vnitřní žár, tušená vášeň, zatím dřímající. – Ale když vypukne, jde přes mrtvoly :) )).  Ale vždyhrdě a trochu afektovaně. z.

casas3

casas4

10 Responses to “Letmé okamžiky s knihou, v kterých to žije!”

1. tak mě napadlo..
    nemůžu najít sochaře, který je autorem sousoší "Muž slinící si prst…" které jsme mohli vidět v seriálu Arabela.

2. Tak o tomhle sousoší jsem nikdy neslyšela a vůbec si nevzpomínám, že bych ho kdy viděla. Bude to asi tím, že seriál jsem neviděla celý. Jako když kočička s pejskem pekli dort, takový je ten seriál! Návštěvníci! To byla jiná :) )).

3. jestli v tom nebude mít prs-ten Rumburak!obraťme list. chtěl bych být knihovník a kostymér čtenářského kroužku http://nakedgirlsreading.com
    :)

4. haha …Ne na železnici se dějou věci, ale v knihovnách!
    A propos, kam na tyhle specialitky chodíš???

5. Pochopila jsem to dobře, že je to kočující čtenářský kroužek děvčat, která provozují veřejné čtení??? Dobrý nápad na propagaci knihy.

6. anovypadá to na uzavřený klubík s různýmí čtenářskými seancemi. Přecijen v Americe dbají na mravnost a tak se bude číst jistě jen nezávadná literatura. :) )
    no to víš, po večerech nemám co dělat.

7. Ano, Amerika je mravně korektní země a jistě se na těch setkáních čtenářů propagují třeba moderní díla začínajících autorů, jistě se tam nečte erotická literatura, ostatně bylo by to jen nošením sov do Athén nebo jak se to říká …

8. Ostatně soudím žeAtheny je město v Georgii, místo sov tam jistě čtenářky nosí jinou zvířenu :)

9. taky pěkné..malý obrazový kvíz:
    zhruba po dvaceti minutách soustředěného pozorování obrázku můžete spatřit na fotce dámu s knihou!

10. :) ))TS, mám čím dál větší pocit, že bez knihy se už máloco a málokdo obejde :) )).