Úno 232010
 

ale já jsem se s ní seznámila dnes!

Několikrát jsem tady i jinde horovala pro dětské knihy nakladatelství Meander a Baobab a též jsem připravila besedu na to téma – Jak dětem tyto neobvyklé knihy přiblížit, naučit je používat"… ukázat jim, jakým způsobem se dívat na moderní ilustrace…. Jsou to knihy, dělajcí více radost dospělým čtenářům s uměleckým cítěním než nebohým dětem, ale nejvíce se z těch výtisků přece radují sami autoři amožná … ještě více snad se s nimi kochají jejich nakladatelé.
Je to nádherný pocit těmi knihami listovat, opájet se jimi, ale všeho dočasu… Dostaly se mi na doporučení paní Veroniky Peslerové (přednáška v Pardubicích) do ruky knihy spisovatelů Eoina Colfera a Roalda Dahla. Knihy pro děti s neobvyklým příběhem, akční, svěží, ztřeštěně humorné, ale zároveň s poučením, které ovšem není tak zřejmé, a hlavně s živými dětmi a skutečným životem – a ne s žádnými fantastickými figurkami, většinou dvěma putujícími přáteli, – … a.. a s moderními jednoduchými černobílými ilustracemi jejich dvorních kreslířů! Najednou jsem měla pocit jako když zavane svěží vítr do umělecké galerie, uzavřené do sebe!!!
No, ale krásné knihy jsou krásné knihy. Že. Neodolala jsem a jednu takovou jsem si opět vypůjčila: Velká cesta malého pána (Lenka Uhlířová, Meander, 2008), a abych se přiznala, číst mě ji už tuze nebavilo… byla to opět ta známá variace na známé téma putující a hledající … zde malý pán …důležitější než autor je však ilustrátor Jiří Stach * 1944, mimo jiné nositel titulu: osobnost české fotografie 2006" a autor monografie Natura Magica (2006).
Safra, ten si s tím putováním" ale dal práci … stvořil z přírodnin různé složité až sofistikované fantastické krajiny, příbytky i jejich interiéry, podivné obyvatele, a také vymyslel různé objednávky, seznamy, soupisy, kompasy, mapy, dopisy, cestovní plány, labyrinty a já nevím co ještě. Něco je vytvořeno z těch přírodnin a něco jemně a složitě nakresleno a třeba těmi listy a větvičkami doplněno. Všechno velmi umělecké a nesrozumitelné … tedy tím chci říci, že pan Stach leckde i něco psal a nevíme co, je to prostě ale jedno a to tak, že písmo zde má funkci kresby – jinde však jest slovní doprovod čitelný … některé obrázky jsem vám musela naskenovat, to se prostě nedalo pominout … a ještě něco!!
Kniha obsahuje prolog básníka Ivana Wernische a ta samá báseň je také součástí knihy Nebe- peklo – ráj, antologii české poezie pro děti.- Safra je to asi dobrá báseň – básník Ivan ji jistě také má sám uvedenu v nějaké té svojí tištěné sbírce!!!

Znáte také tu hru??? Hraji ji s dětmi a poradila mi ji kamarádka Léňa z Plzně… to když se chcete na něco zeptat a …. Zkoušeli jste ji někdy???

Známá hra: zavři oči nahmátni knihu
Otevři ji otevři oči
A je tam odpověď
To není náhoda A neznamená to nic
Všechno je odpověď
Na niž je těžké najít otázku

Ivana Wernisch, 1975

stach_10001

 

Docela zajímavý bejvák…

stach_10002

Technicky dokonalý průřez obytnou makovicí – zde text srozumitelný

stach_10003

Naše oblíbené téma … knihovničky

stach_10005

Znáte ne? Nápad hodný velkého fantasty!

stach_10006

Snad to pošťák doručí …

  2 Responses to “Další skvělá kniha, i když… poněkud starší”

  1. A já už už myslel, že došlo na toho Stopařova průBodce :-)

    Jinak Jiří Stach se zdá být tvůrcem mnoha stylů a vrstev. Osobně bych asi nejvíc bral Stacha-Síse resp. Stacha-Skálu, méně už Stacha-Janečka nebo Stacha-M.C.Eschera.

    Nicméně vypadá to na zajímavý kousek :)

  2. Lemuro,hmm, ano, jsi mi tímto osobou blízkou. Stopařova průvodce mám u postele a nepokročila jsem, ale já to nevzdám. Dnes ale budu vstřebávat Sádla a jeho Prázdnou krajinu. Tak uvidíme, není to moc "ke kafi" … tím chci říci že čtení takové knihy u mne vyžaduje absolutní nasazení.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 128 access attempts in the last 7 days.