Úno 222010
 

a další související obrazy

 Madam Ginoux by Van Gogh

Vincent van Gogh (1853-1890)
Arlésanka (Madame Ginouxová), 1888
Metropolitní muzeum New York

Van Gogh - Madame Joseph-Michel Ginoux (detail) Už týden myslím na to, umístit sem van Goghův obraz čtoucí ženy. Zcela záměrně jsem zvolila van Gogha, protože začátkem měsíce jsem byla týden nemocná a doma jsem dvakrát zhlédla hodinový dokument věnovaný právě tomuto malíři. Byl velmi podmanivý. Úryvky z jeho dopisů byly konfrontovány s jeho obrazy a skutečným prostředím, které do svých obrazů uzavíral. Autentický film bez jakýchkoli spekulací; promlouvaly dopisy, obrazy, krajina, interiéry. A filmem prošel i záběr na tento obraz. Van Gogh měl podle úryvku z dopisu v Arles nouzi o lidské modely, proto manželka kavárníka byla spodobněna na jeho obrazech vícekrát.

K obrazucitace z knihy Ženy, které čtou jsou nebezpečné / Stefan Bollmann

V Arles van Gogh často chodíval do kavárny Café de la Gare, patřící Josephu Ginouxovi. Jeho manželka seděla malíři modelem pro tento obraz, který van Gogh, jak napsal bratru Theovi, načrtl" za tři čtvrtě hodiny.
Van Gogh nezachycuje přímo akt čtení, nýbrž stav doznívání a účinku přečteného – když se pohled odpoutá od řádek knihy a přečtené nachází ozvěnu a pokračování v myšlenkách čtenáře. Ale na rozdíl od Chardinových, Fügerových, či později Vallottonových čtenářek, ta van Goghova odvrací zrak od pozorovatele obrazu a upírá ho do neurčité dálky. Hlava opřená o ruku prozrazuje, že žena je melancholička. Jako všechny duchovní činnosti se i akt čtení vymyká možnostem naturalistického zobrazení. Malíř nám může pouze ukázat osobu, jejíž držení těla a pohled připouštějí domněnku, že čte. Jestliže to dělá, nabízí se představa, že čtení je proces, který si vystačí sám – jako by hledání pravdy už při čtení dospělo k cíli.
Van Goghova madama Ginouxová však zřejmě chce tomuto rozšířenému názoru odporovat. Čtení knih, sděluje nám tato prostá, starší, melancholicky moudrá žena, je už na prahu duchovního života, uvádí nás do něj, ale není to přímo cíl.
Van Goghovy podobizny by bez často překvapujících barev neměly svůj charakter zjevení, jenž nás stále znovu uvádí v úžas. Zde je to téměř křiklavá žluť pozadí, jež potemňuje postavu a přesto ji zároveň ukazuje oblévanou světlem. Malíř k tomu poznamenal, že chce muži i ženě dodat půvab věčnosti". Co kdysi symbolizovala svatozář, pokouší se nyní zobrazit jasem a vibrací barev".

Pro srovnání Doplňuji galerii o "Madame Ginouxovou" malíře Paula Gaugina – přítele van Gogha, pobývajícího s ním jistou dobu v Arles. neskončilo to dobře,jejich hádky vyvrcholily uříznutým uchem, ale to není naše dnešní téma …

Gauguin_072

a pro srovnání jsem pro vaše i své potěšení stáhla i tři "srovnávací" obrazy zmiňované v textu

chardin

Chardin – Radosti domáckého života – 1746

fuger

Füger -  Kající se svatá Magdalena – 1808

Vallotton ,la Lecture abandonnée 1924

Vallotton – Odložená četba 1924

V textu – citaci k knihy – jsem zdůraznila dvě myšlenky, které mne zaujaly. z.

  6 Responses to “Vincent van Gogh: Arlésanka (Madame Ginouxová)”

  1. líbí se mi ten decentní výběr.. zvolilas klasické malíře, každé dílo z jiného období.
    Triptych bych pracovně pojmenoval: Akt čtení na tři doby :)

  2. Jsem ráda, TS, že jsi zde potěšil oko a tvůj pracovní název mě rozesmál :)

  3. tato rubrika mne eminentně zajímá! těším se na další. :)

  4. Fajn, vyberu opět nějaké hezké kousky, těš se…

  5. No jo, Vincent, náš společný oblíbenec. Těžko věřit, že tady byl mladší než já: http://commons.wikimedia.org….jpg

    Jinak, Wiki má ke čtení spoustu obrázků, které musím prozkoumat, třeba Tě taky zaujmou: http://commons.wikimedia.org…ding

  6. Dík, neodolala jsem, některé kousky jsou velmi krásné, dík za odkaz, určitě využiju :) . Portrét je moc krásný, představ si, že jsem ho nikdy neviděla! A tak na mě působí, že Vincent má trochu neforemnou postavu – tak nějak podobně jako byl trochu "zdeformovaný" sám malíř. Velká hlava a malé a krátké ručičky. Ale je to první dojem, jinak se mi portrét barevně a kompozičně moc líbí!

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 128 access attempts in the last 7 days.