Úno 122010

Spielbergova" unikátní databáze videí je nyní přístupná i z Prahy***  Vznik rozsáhlého archivu inicioval americký režisér Steven Spielberg. Po dokončení filmu Schindlerův seznam založil nadaci Shoah, zachycující svědectví lidí, kteří přežili holocaust a těch, kdo pronásledovaným pomáhali. Tisíce osobních výpovědí ve více než třiceti jazycích nabízejí široký a mnohovrstevnatý pohled na minulost holocaustu.

V databázi nalezneme vzpomínky 52 000 lidí z 56 zemí, v Česku se natočilo přes 500 rozhovorů. Každé interview zachycuje vzpomínky na události před před 2. světovou válkou, během ní a po ní a v průměru trvá dvě hodiny.
Byl nejvyšší čas zachytit tato autentická svědectví a nabídnout tak alternativu ke knihám s tímto tématem. Lidé se stávají součástí dějin a vydávají svědectví, která svou nezprostředkovanou silou působí zcela jinak než svědectví zachycená na papíru.

Detailněji prohledávat obří databázi umožní počítačové programy, na jejichž vývoji se podílejí čeští vědci a díky jim (vědcům i programům – projekt Malach) máme od února možnost i my v Česku nahlížet do této databáze.
Centrum vizuální historie Malach v Praze se nachází v knihovně MFF UK na Malostranském náměstí a pokud máte zájem o návštěvu, je třeba se z organizačních důvodů a důvodu omezené kapacity studijních míst, předem objednat prostřednictvím emailové adresy: malach@knihovna.mff.cuni.cz.

K tématice svědectví o 2. světové válce ještě připomínám projekt Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla

zdenka

… A propos … níže vpravo umístil TS zkušebně "Knižní novinky" na našem trhu. Báze by se měla automaticky denně doplňovat, ale zatím se chová poněkud nezodpovědně a někdy ukazuje obálky a jindy ne. Snad se to časem usadí.

2 Responses to “Svědectví holokaustu”

1. něco k doplnění obrazu o historii: http://blisty.cz…ut/2699/art.html

2. TS, díky.