Úno 042010
 

čtěte i předchozí text, možná dříve než tento.

Jak to celé dopadlo, vyšlo papírových v Lidovkách 19. prosince loňského roku a pěkně obsáhlou, a Danielou Iwashitou pečlivě zpracovanou, 12 stránkovou přílohu s doprovodnými obrázky jsem si schovala a občas si v ní čítám. Je tam tolik zajímavého … a jak podotkla Ofélie, nejpoutavější je i pro mne část, kde jednotliví oslovení komentují proč je zaujala ta která kniha.

Třeba se zde dozvíme, že temný básník Krchovský přečetl za loňský rok jen jednu knihu, a tu dostal ještě od autora darem, a zhltnul ji za dva večery: Martin Rainer: Lucka, Maceška a já. A s napětím také sleduji, zda spisovatelé jmenují své kolegy a co třeba teologové? Čtou také něco jiného než bibli? Magdalena Kožená sopranistka uvádí bez komentáře jen jednu jedinou knihu – Orhan Pamuk: Sníh … snad při své pracovitosti "stihla" také jen jednu jako Krchovský??? A co senátor Jaromír Štětina? Příznačně jmenuje Jen jeden osud – antologii sovětské lágrové tvorby a dodává , že komunistické zločiny měly osvětimské rozměry… Jiřina Šiklová jmenuje Ivana Klímu a jeho Šílené století" a Petra Pitharta: Devětaosmdesátý … a mohla bych tak pokračovat donekonečna, však se pokochejte na webu, dole si zaklikněte zdroj. Mně osobně potěšilo nejvíc, že dvoudílný román Martina Ryšavého, Cesty na Sibiř 1., 2. , mimochodem loňský vítěz Litery, dostal 4 hlasy, a protože vyšel v r. 2008 dostal i v Knize 2008" 8 hlasů. Je to opravdu pozoruhodná kniha, píšu o ní zde.

V příloze i na webu je kromě názorů účastnílů ankety také věnována velká pozornost knihám častěji uváděným a jejich autorům – včetně mnoha odkazů, kam se jít podívat dále a současně blíže :) .

V téhle anketě je jasně vidět, že náročnější literatura si své čtenáře najde a naopak, i když těch čtenářů asi není mnoho …  a podivuhodná je šíře záběru tázaných. Vždyť v žebříčku se umístil na prvním místě dosud zcela neznámý autor Josef Kostohryz s pouhými 11 hlasy! A velmi často se též upozorňuje na tento mimořádný vydavatelský počin, kdy vlastně kvůli vydání těch dvou knih bylo založeno nakladatelství!  – Ano, dovídáme se zde úžasné věci a nemohu jmenovat vše. Je jasné, že tohle celé" mohl připravit jen opravdový milovník literatury, co se v ní pohybuje jak ryba ve vodě a je si vědom souvislostí.

No, abych dlouho neblábolila, slíbila jsem Kostohryze… tady ho máte …
Objevila jsem na webu více jak sto stránek jeho poezie, tak posuďte sami, jak se vám líbí malá ukázka.
Nepřečetla jsem vše, však jeho poezie dotknutá bohem" myslím tu, kde se objevují náboženská témata či jen jejich doteky, mi silně připomíná tvorbu Otokara Březiny, jak formálně tak i obsahově, stylem… však Kostohryz není tak odosobněný a hymnický", "posvátný" , zdá se mi, že jeho verše v tomto duchu jsou přístupnější ale zachovávají tu samou formu delšího rytmického verše. Dále zde nacházím jihočeské motivy … krajina, dětství … je to důvěrné milé svědectví … maně mi napadá samozřejmá obyčejná vlídnost ( vlídnost … není to zprofanované slovo? Existuje ještě vlídnost v běžném životě dospělých???) prozaických textů Ladislava Stehlíka Země zamyšlená, tak něco takového v rýmujících se verších … další poezie Josefa Kostohryze zde

Ztratil jsem

Domova vzpomínám, jak vždycky bývalo
za tichých večerů.
Hodiny klapaly,
syrové dříví v plotně praskalo
a oči marně bloudily po bílých záclonkách.

Nebylo v světnici nikoho,
všichni už odešli spát;
seděl jsem u stolu sám,
tma mi šila do duše svůj monogram.
Bylo ticho bez stínu.
Podivná světla bloudila nad zahradou,
když jsem záclonky odhrnul.
Okno mě vábilo vyjíti ven,
zeptat se noci, kolik snů zrodila, kolik jich zrodí.

Na hrázi rybníka se krásně snívalo
o věcech budoucích,
až přejde noc a nové dny se posvětí
plamenem života.
A noc proudila jak modrá řeka v zlatém řečišti,
budila moje svítání.

Domove, v tobě jsem všechny sny vysnil,
škoda jen, že už jsem dosnil,
že už jsem ztratil…
Hořkost zklamání piju a vzpomínám.

Odkazna na anketu Kniha roku v Lidovkách http://lidovky.cz/kniharoku

 

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.