Úno 032010
 

Anketa, která možná trochu zanikla …

Knižní anketa Lidovek s tradicí je mezi jinými knižními žebříčky výjimečná. Byla a je to vlastně velice důstojná společenská záležitost, jejíž smysl nacházíme v objevování málo známých knih, na které nás upozorňují lidé s přívlastkem kulturní – tedy účastníci ankety.
A čeká se, zda se někteří respondenti shodnou a bude se moci udělat nakonec i ten žebříček. Ono je ale stejně jako ten žebříček zajímavé, jak který člověk hlasoval a co o té své" knize napsal! Proč ji pochválil.
Můžeme se zde tedy dovědět něco nového a říci si: Tu knihu si chci přečíst! V množství cca 40 vycházejících knižních titulů za den nám zcela jistě leccos nenávratně uteče a tak díky za tuto anketu a její odhalení.

Autorka ankety Daniela Iwashita oslovila asi 500 respondentů – spisovatelů, překladatelů, kritiků, nakladatelů, vědců, umělců i politiků s výzvou:
Jmenujte 1-3 knihy vydané v roce 2009 či 2008, které považujete ze své letošní četby za nejhodnotnější a prosíme o stručný komentář proč.
Na výzvu přišlo 216 odpovědí a nezkrácené odpovědi, podrobný žebříček, recenze i soupis jmenovaných knih naleznete na webu Lidovek – klid, dole dám odkaz, nyní ten žebříček. 

Pořadí:
1. (11 hlasů)
Josef Kostohryz: Básně, Povídky a jiné prózy
(Ed. Věra Matoušová, Kalina)

2.-3. (9 hlasů)
Ivan Klíma: Moje šílené století
(Academia)
Sešity: výběr z 33

  4 Responses to “Kniha roku 2009 v Lidovkách.”

  1. Anketa je hodně nevyvážená, ale je zajímavá tím, jaké lidi oslovuje. Pro mě je největší přínos vidět to, co mají rádi moji oblíbenci a taky to beru jako zajímavý rozcestník na knihy, které nesplňují běžnou hranici prodejnosti, nebo reklamy..

  2. Ahoj Of, já jsem nečetla ani jednu, s některými ukázkami jsem se setkala okrajově. Zaujaly mě básně Violy Fischerové. Dávám ti za pravdu, tohle mě bavilo, číst komentáře a když znám toho člověka-respondenta, je to supr…

  3. Ještě bych zapomněla – z první desítky jsem četla Ivana Klímu a Bohumilu Grögerovou, obojí je vynikající.

  4. Ukázky mě navnadily na Bohumilu Grögerovou, také bych vyzkoušela, Ivan Klíma má supr sloupky v týdeníku Rozhlas, tak že bych i tu knihu? Mám toho v plánu hodně, nevím jak budu stíhat, když chci víc chodit, ale nejdříve "Stopařova průvodve galaxií" a pak "Prázdnou zemi" Sádla

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 50 access attempts in the last 7 days.