Led 312010

knihovna Vladimíra Ambroze Moving Mondrian

Vynález fotografie uvolnil ruce malířům, kteří do té doby spíše dokumentovali či zobrazovali skutečnost, a počátkem 20. století vznikalo a postupně se rozvíjelo umění, které vyžadovalo od diváka zvýšený podíl vnímavosti a fantazie – už totiž tak věrně nekopírovalo realitu. Za protipól realismu můžeme považovat abstraktní umění. A spolu s nástupem moderního umění vznikla i starononová kategorie ctitele umění – snob nebo spíše neosnob:))).  Ale i snobové jsou potřební, pokud mají dost prostředků na nákup uměleckých děl!

Objevilo se mnoho nových malířských směrů. Jistě znáte kubismus, v naší zemi výjimečně rozvinutý i do architektury budov a tvorby nábytku. Z kubismu vycházely i další pozdější směry "jednodušší", jejichž kompozice vycházela z geometrie základních obrazců a využívala škálu základních barev.

Směr suprematismus je spojen se jménem malíře Kazimir Severinovič Malevič (Malevich) a směr neoplasticismus reprezentuje Piet Mondrian.

malevic_obr

Ukázka obrazů Maleviče – v horní řadě nepochybně identifikujete jeho nejslavnější dílo – obraz Černý čtverec na bílém pozadí. Namaloval ho v roce 1913, bylo mu pětatřicet let. Malevič zemřel na rakovinu 15. května 1935 v Leningradě a na smrtelném loži byl vystaven právě s tímto obrazem. Byl první – stejně jako Marcel Duchamp se svým slavným pisoárem, z kterého učinil umění jen rozdílným úhlem pohledu diváka.

mondrian_obr

Některé z obrazů Mondriana

vasarely_obr

Přidávám dodatečně třetího "geometra" do počtu, nejmladšího, ale stejně významného, Victora Vasarelyho. Jeho obrazy jsou dymamické, plastické, "ručně malované" -  předznamenávají možnosti počítačovíé animace …

Vasarely byl Maďar – * 1908 – 1997, Maďarsko, Francie

Malevich byl Rus – * 1878 – 1935, Rusko, Ukrajina

Mondrian byl Holanďan – * 1872 – 1944, Holandsko, USA

******************

Odkazy na motivy obrazů Pieta Mondriana se po desetiletí objevují na mnoha místech: od architektury až po užitý design. Architekt Vladimír Ambroz použil jeho typický geometrický vzor na pojízdnou knihovnu, kterou navrhl  pro Amos Design knihovnu Moving Mondrian,  a pojmenoval  ji Moving Mondrian  . Bílou knihovnu z materiálu Corian charakterizuje přísná geometrie v duchu Mondrianiho obrazů,  zkosené a zaoblené tvary. Knihovna je umístěna na kolečkách a její chloubou jsou různé formáty polic i posuvná barevná dvířka.

moving_mondrian_3

Knihovnu, kterou architekt Vladimír Ambroz právě veze ukázat na slavný pařížský veletrh Maison Object, už viděli návštěvníci obdobných veletrhů v Miláně, Londýně a Praze.
Reakce jsou vesměs pozitivní," říká Vladimír Ambroz. Knihovnu, kterou prodáváme za necelých 120 000 korun, vyrábíme v limitované číslované sérii s certifikátem. Majitel tak získává unikát, protože knihovny jsou vyráběny s velkým podílem ruční práce."

zdenka

Pozn. V odkaze na Maleviče je uveden v posledním odstavci chybně názen obrazu - Černý čtverec na černém pozadí. To kdybyste  to opravdu četli a divili se.