Říj 302009

může býti stažena

převzato z knihovnické on-line konference:

nemcovaMěstská knihovna v Praze připravila další ze svých velkých webových projektů.
V úterý 20. října 2009 byly spuštěny stránky s kompletním dílem Boženy Němcové v elektronické podobě www.mlp.cz/bozenanemcova/.

Tyto stránky obsahují kompletní dílo Boženy Němcové, jehož elektronickou podobu vytvořila a Městské knihovně v Praze laskavě poskytla společnost www.digiBooks.cz. Kromě možnosti volného stažení knih v sedmi různých formátech, lze na stránkách nalézt také řadu dalších informací, které se vztahují k životu či dílu Boženy Němcové. Čtenáři si tedy mohou přečíst na monitoru počítače či prostřednictvím mobilního telefonu nejenom Babičku nebo rozsáhlou Korespondenci, ale také zde naleznou podrobný životopis Boženy Němcové, odkazy na knihy o Boženě Němcové ve fondu Městské knihovny v Praze či odkazy na překlady jejích děl do jiných jazyků.

Božena Němcová je třetím velkým webovým projektem Městské knihovny v Praze.

V elektronické podobě již byl zpřístupněn historický pragensijní fond a také kompletní dílo Karla Čapka. capek

A právě za zpřístupnění Čapkova díla získala Městská knihovna v Praze 8. října 2009 Cenu Ministerstva kultury Knihovna roku 2009 v kategorii "Významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb".

Podoba webu však rozhodně není konečná a v nejbližší době se zde objeví řada novinek. "Připravujeme ke zpřístupnění například první vydání Babičky a také její vydání exilové," uvádí koordinátorka webových projektů MKP Kateřina Bajo. A dodává: "V digitální knihovně Městské knihovny v Praze by se pak ještě v letošním roce měly objevit další dvě novinky – a to soubor povídek A.C.Doyla o Sherlocku Holmesovi a před vánocemi také stránka s klasickými českými pohádkami."

zprávu Vám podává

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.
Národní knihovna ČR

5 Responses to “Nejen Karel, už i Božena”

1. může mi někdo vysvětlit, co to ta babička B.N. vlastně dělala po světnici?

2. TS …šukala po světnici, pokud si vzpomínám. To jsi chtěl slyšet, že? :) )) U nás se to slovo používalo jako všední výraz pro takové malé domací blíže nespecifikované úkony při kterých se pobíhalo po místnosti …
    A co praví Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost:
    šukat ned. hovor. expr.
    1. pohybovat se z místa na místo: š. po domě
    2. vykonávat drobné práce: š. v domácnosti

3. Ten slogan jsem vymyslela sama!

4. a, díky,konečně nebude o návštevy nouze :)

5. No, TS, kéž bys měl pravdu, ale jsi si jist, že tohle slovo opravdu patří k těm vyhledávaným? Měli jsme použít větší kalibr, no … ale to už jmenovat nebudu, hmmm.