Zář 082009
 

Už nikdy zmatky!

Čtete rádi? Je to jen taková řečnická otázka, aby řeč nestála … samozřejmě, pokud jste zde, předpokládám automaticky váš trvalý zájem o čtení a literaturu. Jenže … dnes vychází z tiskáren každý den tuny a tuny papíru, a kdo se v tom má vyznat???! A i když se třeba snažíš, něco vždycky uteče – proklouzne! ….. A propos … víte jak si na tom vlastně s tím papírováním"stojíme?
V Česku roste počet vydaných knih i výdajů za ně
Počet knih vydaných v České republice od počátku 90. let roste téměř nepřetržitě, donedávna rostlo i množství peněz, které lidé za knihy utrácejí. Mírná stagnace či pokles se v obou případech týká jen několika posledních let. V posledních letech vydá průměrný Čech za knihy podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) kolem 450 korun ročně. V roce 1993, kde začíná statistika neperiodických publikací Národní knihovny, vyšlo v ČR 8203 titulů. Loni (r. 2006) pak rekordních 17.019 titulů - - to je ale příval! – po vydělení 365 vychází 46 publikací denně! Po dvou letech se tak znovu otočil mírně sestupný trend, kdy po tehdy rekordním roce 2003 s 16.451 tituly počet vydaných knih klesal. Roste ale i počet vydávaných knížek pro děti, jichž zejména v 90. letech vycházelo velmi málo. Dnes vychází ročně v průměru třikrát více knižních titulů než v Československu před rokem 1989. Zvyšuje se počet vydavatelů, současně ale klesá průměrný náklad jednoho titulu.   (citac, zdroj zde)
Tak.
A nyní ten slíbený tip pro zmatené čtenáře! Je to ještě čerstvé, neusazené, tak nesuďte příkře. Zkuste ochutnat" a vracet se do této nestandardní jídelny" – zdá se, že to tu prozatím není suché a jmenuje se to:

ctesirad

Časem se ukáže jaké skupině čtenářů může tento web sloužit – že by všem??? a pomůže-li nám opravdu se vyznat v záplavě nových titulů. Má-li sloužit dobře, měl by být aktualizován každým dnem, to jsem tedy zvědava!

Tak čtenářům dobrou chuť a autorům (dostali na to grant) hodně sil a zaujetí na ty aktualizace!

zuzi

 

 

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 12365 access attempts in the last 7 days.