Srp 232009

desítký interiérů historických i novějších knihoven!

Co jest to knihovna??

Snad nejdříve co jest to kniha, ne? Neboť knihovny jsou skladištěm knih!

Kniha je sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kartonu, pergamenu nebo jiného materiálu, popsaný, potištěný nebo prázdný s vazbou a opatřený přebalem.

Nebo raději takto?
Knihy jsou okny do jiných světů. Ale také světy samými. Jsou nositeli nehmotných informací a zároveň i hmotnými věcmi. Můžeme je potěžkávat, hladit, listovat jimi, těšit se jejich deskami, vazbami, přebaly, grafickou úpravou jejich stránek, typem písma či ilustracemi, jež v nich najdeme. Ale kniha není prázdná nádoba … nejpodstatnější jsou přece jen informace, které přináší, nebo ne??? … ne, podle mne stokrát ne. Záleží mi nejen na obsahu, ale i na formě jeho podání. Chci stolovat dobré jídlo na krásném talíři a ušlechtilém stole. A v příjemné jídelně. – tedy knihovně.

Knihovna je tedy sice skladištěm knih, ale zvláštním skladištěm knih! Podívejme se dnes do jejich interiérů.

Představuji vám novodobou Alexandrijskou knihovnu – vybudovanou snad poblíž té staré, největší a nejslavnější knihovny starověku. Byla součástí vědeckého ústavu Múseion (domu múz)v egyptské Alexandrii vybudovaného z podnětu Ptolemaia I. Nevíme, kde je její konec… roku 389 za náboženských bouří byla zcela zbořena, záhy byla znovuvybudována a ve své vědecké činnosti pokračovala až do roku 643, kdy byla Alexandrie dobyta Araby….

16. října 2002 byla slavnostně otevřena nově vybudovaná Alexandrijská knihovna. nazývaná Bibliotheca Alexandrina. Je obecně považována za jedno z nejvýznamnějších architektonických děl posledních desetiletí.

Knihovna je velkolepá, a přesto jednoduchá. V zásadě se jedná o diagonálně rozpůlený stojící válec, jehož geometrická čistota se hodně podobá významným starověkým egyptským stavbám. V jejím interiéru a exteriéru je zakomponováno mnoho skryté i viditelné symboliky.

alexandr 1

… heh! všimněte si toho igelitu vpravo :) ))))

alexandr 3

alexandr 4

alexandr 2

Pohled do nitra budovy … sloupy znázorňují stylizované stonky papyru – rostliny, z jejíž stonků vznikaly tzv svitky…. tato vodní rostlina již běžně v Egyptě neroste a jedno z míst, kde jí ještě můžeme nalézt je právě Alexandrijská knihovna, její exteriér. Zde fotogalerie na webových stránkách Alexandrijské knihovny

Chcete vidět více… mnohem více interiérů knihoven??? Zde máte nášup:

Zdroj Internet a Bronislav Pražan (volně upraveno)

3 Responses to “Čím více knihoven, tím více radosti!”

1. super, další téma by mohlo být http://www.ahmp.cz a o restaurování knih.

mimochodem – můj děda uměl ručně vázat knihy. Zapomenuté řemeslo, které pro mě má své kouzlo.

2. Dobrý námět, TS. Ruční vázání knih. Byla jsem na kursu a sama jsem si dvě knihy svázala.

3. Jedu do rakouského Gmundenu – ofotím tamní knihovnu…