Srp 192009

Ne, nemyslím populární knihovnické skřítky, kteří řádí po nocích v kn ihovnách – zejména v dětském oddělení knihovny. Tím neviditelným životem myslím činnost tzv. knihovnického systému – mozku moderní knihovny.
V dějinách lidské společnosti existují 3 hlavní události, které změnily lidskou kulturu:
1. Vynález písma               (obtížná lokalizace času a místa, cca před 5-6000 lety)
2. Vynález knihtisku          (polovina 15. století)
3. Vynález počítače           (polovina 20. století)

Dnes jen pár vět o té poslední etapě.
Do knihoven pronikly počítače až po sametovce a totálně ovlivnily v tom nejlepším slova smyslu jejich provoz – nejen za pultem", ale i před pultem. Pro čtenáře se otevřely dosud nevídané možnosti a pozdvihla se, a také změnila, úroveň a možnosti uživatele.  A jedna převratná novinka: návštěvník knihovny do ní mohl nahlížet i zvenčí – přes počítač. Mohl být v knihovně a přitom tam vlastně fyzicky nebýt. Vybírat si a rezervovat knihy, zjišťovat stav svého knihovnického konta, atd …!
To vše zavinila" automatizace knihovnického provozua její mpůvodce:   tzv. automatizovaný knihovnický systém.
Začátky byly pomalé. Nejprve je potřeba počítač nakrmit údaji o knihách, které jsou ve fondu knihovny – k tomu potřebujeme modul pro vkládání knih. Současně se provádí retrokonverze (vkládání knih stávajících) a vkládání knih nových. V nynější době je tato záležitost velmi příjemná, protože díky propojení počítačů v síti se záznamy z mnoha knihoven mohou soustředit v jedné bázi a z této pak přebírat.
Tak, máme záznamy v kupě, knihy mají čárový kód a co dál??? No, nyní potřebujeme on-line katalog – na vystavení knih na internetu a dále výpůjční protokol, přidělíme čárové kódy čtenářům a můžeme začít!
Je to samozřejmě velmi zjednodušený pohled na neviditelný život knihovny, těch modulů a hen oný bazmek" v souvislostí s automatizací knihoven je podstatně více!!! Ale tyto informace uvádím proto, abych zdůraznila provázanost všech knihoven nejen u nás, ale i v celém světě. Je podstatné, že se nejen zvýšila kvalita služeb, ale i jejich rychlost. Jejich komfort! Je prostě úžasné, že si můžete ze své postele – jen tak v pyžamu – napsat e-mail do své knihovny a objednat knihu, kterou jste v jejím fondu nenalezli – říkáme té databázi kde hledáte Katalog, mimochodem!!! A za tři dny teoreticky máte knihu připravenou k vyzvednutí na pultě té své knihovny. Stejně jako existují sběrny dat vkládaných knih, existují i veřejně přístupné souborné katalogy, které knihovníkům a nejen jim – i vám- umožní vyhledat volný titul ve vzdálené knihovně. Hmmm, je to jen taková hra, ale docela smysluplná.
Budu, vážení,  v této kapitole pokračovat, seznámím vás brzy z několika soubornými databázemi, které se vám mohou hodit. Poznáte sami.
Pro začátek se podívejte na katalog naší knihovny a zkuste si vyhledávat knihy podle tří kritérií: autora, titulu a tzv. klíčového slova – to třeba v případě potřebujete-li naučnou literaturu na určité téma nebo krásnou. Je vám to jasný? Tak se běžte na ten náš katalog podívat a objevte jeho možnosti. Jak říkám, je to jen taková hra … (jsou tam instrukce, nebojte se toho!)

Zuzi (nevím vlastně jestli nenosím dříví do lesa … no snad alespoň některým z vás  umožním na chvíli  inteligentní zábavu :) ))

4 Responses to “Knihovna a její neviditelný život”

1. Vidím, že tady budou prima články pro nás knihomoly :-) Aspoň teoreticky se kochat, co vše by se dalo přelouskat, když už číst doma poslední dobou moc nestíhám…

2. Tenhle knihovnický klip by se ti mohl líbit: http://ateo.cz…f/storage/Book.wmv Holt svitky měly své kouzlo… :)

3. Nom, doufám, že budeš spokojena, a nejen ty!

4. Teo, člověče, už jsi mi to jednou poslal, ale nevím přijaké příležitosti (já tomu ale nerozumím, víš???) nicméně jsem to opět vyslechla do konce. děkuji