Srp 132009
 

http://antiquariat.cz/Společnost LAAR, a.s., provozovatel systému bloguje.cz, v průběhu června toho roku spustila projekt internetového antikvariátu antiquariat.cz. Služba prodeje a nákupu v tomto internetovém antikvariátu je dostupná každému. Projekt v současnosti funguje ve veřejném zkušebním provozu.
Na rozdíl od zprostředkovaného prodeje kamenných antikvariátů, systému aukčních síní nebo inzertních portálů tento systém respektuje specifika prodeje knih (uvádí data, týkající se dané knihy) a zároveň chce uživatelům poskytnout komfort jak při prodeji, tak při koupi knihy.
Pro koho a komu?
Službu mohou využít nejen jednotlivci, kteří chtějí prodat přebytky ze své domácí knihovničky, ale také kamenné antikvariáty nebo knihovny. Těm tak nabízí možnost prodeje knih vyřazených z fondu jako jednu z cest pro naplnění jejich povinnosti vyplývající z §17 knihovního zákona.
Pro větší prodejce je určeno API. Momentálně je dokončována jeho specifikace a je prováděno testování.
Asistované vkládání knih
Vkládání knih do systému by mělo být pro uživatele co nejjednodušší . Proto systém nabízí uživatelům nejen vyhledání údajů o knize ve vnitřní databázi, ale i přístup do příslušných databází veřejných.
Vyhledávání knih v externích systémech je velmi jednoduché. Uživatel zadá pouze ISBN nebo název knihy a systém mu nabídne výpis knih v systému. Uživatel si vybere knihu, o kterou se jedná, a doplní už jen cenu a stav knížky.
Minimální záznam vyžaduje:
“ název knihy;
“ autora (možno i více včetně např. ilustrátora)
“ rok vydání;
“ nakladatele.
a nepovinně:
“ ISBN;
“ klíčová slova (pomocné výrazy, jimiž knihu charakterizujeme – detektivka, surrealismus apod..)
Další službu, kterou chce antiquariat.cz prodejcům poskytnout, je doporučení ceny. Tato funkce je zatím ve vývoji, a to hlavně z důvodu nedostatku relevantních dat. Doporučení ceny bude vycházet zejména z již prodaných exemplářů stejných knih.
Samozřejmě se autoři systému snaží maximálně usnadnit i nákup. Proto jsou v systému data různě provázána.
Co to stojí
Služby systému je možné využívat bezplatně s jedinou výjimkou. Tu tvoří provize z prodeje knihy. Systém provizí funguje tak, že každý uživatel má účet, na kterém má kredity, získané různými způsoby, popsané třeba zde http://ikaros.cz/node/5638
Pro větší prodejce se chystá možnost paušálního poplatku bez ohledu na množství prodaných kusů.
Bonus
Po dobu zkušebního provozu (předběžně do konce prázdnin) se provize neplatí a uživatelé, kteří se zúčastní testovacího provozu, dostanou bonus v podobě vyššího vstupního kreditu.

Zdroj a více informací zde: http://ikaros.cz/node/5638 (Jiří Kratochvíl)

Vložila zuzi

 

  4 Responses to “NOVÉ!!! Internetový antikvariát – služba nejenom pro knihovníky”

  1. nedávno jsem si řekl, že odnesu pár knih do antikvariátu. Nečekal jsem že zbohatnu, tak to nakonec vyšlo takto: cca 15 knih za á 10,- Kč v jednom a pak mi zbylo ještě dost, které pan antikvářník nechtěl. Tak jsem šel do jiného a cca 10 knih bylo za á 5kč.. celkem 210,- Kč za plný batoh. žádné skvosty, ale na druhou stranu… co s nimi?

  2. Já TS také mám schováno mnoho "pokladů", které už nepotřebuji, ale je škoda dát je do sběru. A tak bych ráda zkusila tenhle antikvariát. Jen si najít čas a hlavně se do toho zakousnout!

  3. škoda že tomuto projektu nedělá LAAR větší propagaci. Přitom má na to tolik blogerů… Jen ten nápad by to chtělo.

  4. Byla jsem tam nedávno, že tu už skutečně zkusím prodat nějaké knihy co mi přebývají. Když jsem zhodnotila stav, zaregistrovala jsem se raději na Aukro. Ale jako starý konzervativec mi trvá hrozně dlouho než se rozhoupám k akci …

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bad Behavior has blocked 19 access attempts in the last 7 days.